Satın Alma RehberiSatın Alma Rehberi

Yüz Şekline Göre Gözlük Seçimi

Satın alma rehberi hazırlayınAnahtar kelimeler:   optik  |  gözlük  |  gözlükçü  |  güneş gözlüğü  |  optik gözlük

GÖZLÜK ALIRKEN

Köşeli bir yüz biçimine; köşeleri belli olmayan oval, yuvarlak, elipsoid, damla biçimli çerçeveleri.
Oval, yuvarlak bir yüze; köşeleri daha belirli gözlük modelleri.
İnce uzun bir yüze; şakakları biraz taşan, toplu bir yüze şakaklarla aynı hizada, kaşların aşaği doğru inmesine karşıt olarak yukarı doğru hafif çekik düz gözlükleri.
Kemerli burunlarda kuIlanıcılara; kemeri örtecek düşüklükte ve kalınlıkta köprüsü olan gözlükleri.
Gözleri birbirine yakın olanlar için; ince hatlı burun kemeri olan ince ve dar çerçeveleri.
Uzun burunları daha kısa göstermek için burun kemerinin biraz kalın ve düşük olanları seçmenizi tavsiye ediyoruz.


 Yuvarlak yüz
Çenesi de yuvarlak olan yanaklar ve genel olarak yuvarlak yüz hatlarına sahip bu yüz şeklinde, çerçevelerin yüzü daha uzun ve ince göstermesi gerekir. Genel anlamda aranması gereken yüzün en geniş kısmına eşit veya çok az daha geniş çerçevelerdir. Yüksek şakaktı çerçeveler yuvarlak yüzlerde daha uzun bir profil etkisi verir. Kaş çizgili çerçeveler de (kalın veya belirgin üst çerçeveler) gözü çekik gösterir ve bu etki yüzün daha uzun görünmesini sağlar. Köşeli, dikdörtgen ve geniş çerçeveler bu yüz tipine en çok yakışan modellerdir.

Oval Yüz

Oval yüz şeklinde uzunluk genişliğin bir buçuk katı kadardır. Oran¬tıları iyi ve çenesi yuvarlak olan bu yüz şekline büyüklüğü İle oranlı hemen her çerçeve uyar. Yumuşak köşelen olan ve şakağa doğru yükselen kare şeklinde çerçeveler oval yüzlere özellikle yakışır.

Kare Yüz
Yüzleri köşeli ve kare biçimindedir. Bu tip yüzde kuvvetli bir Çene çizgisi, geniş bir alın ve elmacık kemikleri bulunur. Genellikle bu yüzler dik çizgilere sahiptir ve geniştir. Köşeleri yumuşatmak için yumuşak, kıvrımlı çerçeveler seçilerek yüze anlam verilebilir. Klasik oval metal çerçeveler de bu yüz tipine yakışır.

Uzun Yüz

Uzun bir yüz ve şakaktan yanağa düz çizgileri olan bu yüz tipinde yuvarlak ve kare çerçeveler çok başarılıdır. Yüzün en geniş, yerinden daha geniş, olmayan bir çerçeveyle yüzün olduğundan daha geni§ ve kısa görünmesi sağlanabilir. Çerçevelerin üst kısmı veya sapları kalın olabilir. Enine hatları kısa, boyuna hatları uzun olan çerçeveler de bu yüze göredir.
 

Üçgen Yüz
Aşağıya dogru daralan bir yüz, geniş alın ve dar gene yapısına sahiptir. Bu yüz tipinde göz bölgesi vurgulanarak yüzün alt kısmındaki vurgu azattılmalıdır. Şakağa doğru sivrilen çerçeveler bu dengeyi sağlamakta yardımcı olabilir. Alt çerçevesi olmayan metal modeller de tercih edilebilir.
Elmas Şekilli Yüz

Elmas şekilli yüz: Bu yüz tipinde geniş, veya yüksek elmacık kemikleri, dar alın ve çene bulunur. Oval çerçeveler yüzün kenarlarını yumuşatirken yumuşak kıvrımları olan kare çerçeveler de aynı etkiyi yaratarak yumuşak bir ifade kazandırır. Her durumda çerçevenin elmacık kemiklerinin genişliğinden daha geniş olmamasına dikkat edilmelidir. Oval ve kare gözlük modelleri bu yüz tipi için idealdir
 

Rehber tarihi: 08/04/2011  (19/04/2014  tarihinde güncellenmiştir.)

Rehber No: 1085

Oylayan 5 kullanıcıdan 3 kullanıcı bu rehberi faydalı buldu.
Bu rehberi faydalı buldunuz mu? 
Evet   Hayır

Başa dön

Satın alma rehberi hazırlayın

İlgili kategorilerİlgili kategoriler