Satın Alma RehberiSatın Alma Rehberi

Yatak Takımı Satın Alma Rehberi

Satın alma rehberi hazırlayın.


Anahtar kelimeler:   nevresim  |  uyku seti  |  yastıklar  |  yatak örtüleri  |  battaniye

Hayatımızın neredeyse içte birini uyuyarak geçiriyoruz. Bu yüzden gece boyunca dinlenmek ve rahat bir uyku çekmek için doğru yatak takımını seçmek çok önemli. GittiGidiyor'da yatak takımında pek çok ürün seçeneği bulabilirsiniz.

 • Yatak Takımı Hakkında Temel Bilgileri Öğrenin
 • Yatak Odanızı Düzenleyin

 • Doğru Çarşafı Belirleyin

 • Kaliteli Kuş Tüyü Yorgan Seçin

 • Yastık ve Yatak Koruyucusu Seçin

 • Yatak Takımlarını GittiGidiyor'da Bulun

 • Yatak Takımlarını Güvenle Alın

Yatak Takımı Hakkında Temel Bilgileri Öğrenin

Çarşaf, yastık, battaniyenin yanı sıra yatak örtüsü, kuş tüyü yorgan, yatak koruyucu, yorgan ve yastık kılıfı gibi ürünler temel ihtiyaçlar arasında yer alıyor. Yatak takımı satın almadan önce ölçülerinin sizinkine uyup uymadığını öğrenebilirsiniz. Yatak ölçüleri isteğe bağlı olarak değişiklik gösterebiliyor. Buna göre tek kişilik yatak ölçüleri 80x180, 80x190, 90x190, 90x200, 100x200, 120x200, 130x190, 140x190, 140x200; çift kişilikler ise 140x190, 150x190, 150x200, 160x190, 160x200, 180x200 cm.

 • Hepsi bir arada çözümleri keşfedin

Standart nevresim takımlarında yastık kılıfı, kenarları lastikli veya düz çarşaf, nevresim bulunuyor. Uyku seti olarak adlandırılan paketlerde ise yorgan, yorgan koruyucu, yastık kılfı, çarşaf, baza eteği birlikte yer alıyor. Böyle bir takım veya set aldığınızda aynı desen ve kumaştan bir yatak takımını tamamlamış oluyorsunuz.

 • Yatağın örtüsünü seçin

Tercih ettiğiniz nevresim, yatak örtüsü, yorgan, büyük ihtimalle yatak odanızın dekorasyonunda dikkat çekici bir nokta haline gelecek. İyi kalite yatak örtüleri olarak şönil, kadife gibi sıkı dokuma kumaşları tercih edebilirsiniz. Çünkü bu dokumalar hem daha dayanıklıdır hem de şık bir görünüm sağlar.

 • Ekstra battaniye alın

Dekoratif bir obje olarak kullanımı ve dokusuyla battaniye, yatak odasına sıcaklık ve tarz katar. Özellikle soğuk kış aylarında pamuklu battaniye, polar battaniye, diz üstü battaniye, elektrikli battaniye, peluş veya yün battaniyeyi yorganının üstüne koyabilirsiniz. Şık, kaşmir bir battaniye yatak örtüsünün üstünde dekorasyonu tamamlayan bir detaya dönüşebilir.

 • Yastıklarla enerji katın

Yatağınızın üstünü dekoratif yastıklarla kaplayabilir ve mekana uygun renklerle dokularda yastık kılıflarını tercih edebilirsiniz. Çeşitli boy ve ölçülerde yastıkları bir arada kullanabilirsiniz. Dekoratif yastıklarla, yatak odası daha rahat ve hoş bir mekana dönüşebilir. Farklı kumaş ve dokuları karıştırabilir veya yatak takımıyla yeni bir renk düzeni yaratabilirsiniz.

 • Şilteyi saklayın

Yatak eteği hem şilte kısmını saklamak hem de yatak takımının bir parçası olarak dekoratif amaçlı kullanılabilir. Etek, yatak ölçülerine uygun olmalı ve yerden yüksekliği doğru ayarlanmalı. Fırfırlı veya yatağın ölçülerinde düz olmak üzere iki yatak eteği modeli vardır: Biri şilte ile yatak arasına yerleştirilir, diğeri ise çıtçıtlı şerit veya kopçalarla yatağa takılır.

Yatak Odanızı Düzenleyin

Yatak odanızda rustik bir zarafet mi, yalın bir şıklık mı yoksa floral bir desen mi istiyorsunuz? Seçeceğiniz yatak takımınız hem sizin tarzınıza uymalı hem de sıcak, rahat ve yıkanabilir olmalı. Yatak odanızı evin en zarif ve havalı mekanı haline getirebilirsiniz. Taç Nevresim'in hem yetişkinler hem de çocuklar için ayrı modelleri, Özdilek saten takımları, Days in Colors'ın canlı rengarenk nevresimleri, Home Art'ın şık yatak örtüleri ve daha fazlasını GittiGidiyor'da bulabilirsiniz.

 • Uyku zamanını renklendirin

Çocuklar için hazırlanan yatak takımları onların sevdikleri çizgi film veya TV karakterlerini odalarına taşıyor. GittiGidiyor'da çocuklar için çeşitli desen ve kahramanların olduğu nevresim takımları bulabilirsiniz. Çocukların rahat uyumalarını sağlamak için cibinlik kullanabilirsiniz. Farklı renk seçenekleri ve modelleriyle cibinlik çocuk odasında dekoratif bir objeye de dönüşür.

 • Odanızın havasını değiştirin

Yatak takımlarınıza güzel kokular sıkarak veya dolabınızda çarşafların arasına lavanta kesesi odanızı daha hoş bir mekan haline getirebilirsiniz. Yatak takımlarını yıkarken kokulu yumuşatıcılar da kullanabilirsiniz. Örneğin nevresimleri ikinci yıkamada yumuşatıcı ekleyebilir veya yatağa sermeden önce çarşaflarınıza koku sıkabilirsiniz.

 • Yatak takımıyla bütünlük yaratın

Otellerde bulunan düz, beyaz takımların zarafetinin yanında yatak odasının dekorasyonuyla bütünlük sağlayan renkli ve desenli modelleri de tercih edebilirsiniz. Parlak beyazlar, özellikle eflatun, deniz yeşili ve nötr tonlara da fon sağlıyor. Beyaz nevresimi, bej renkli yastık kılıfı ve Asya esintili, dekoratif ipek yastıklarla kullanarak son derece modern bir görüntü yaratabilirsiniz. Karmakarışık, göz alan desenleri yatak odanızda kullanmaktan kaçının.

Doğru Çarşafı Belirleyin

İyi kalite yatak çarşafları 15 yıla kadar bile kullanılabilir, uzun ömürlüdür. Alacağınız ürünün kumaşına ve iplik sayısına bakın. Çünkü kumaşlar, iplik sayısı arttıkça daha dayanıklı ve yumuşak olur.

 • Kumaşını seçin

Çarşaf kumaşlarının hepsinin farklı özellikleri vardır.

Penye: Penye çarşaf yabancı maddelerin ve kısa, istenmeyen ipleri yok etmek için bir temizlik aşamasından geçer. Bu aşamadan sonra kumaşın dokusu yumuşak ve pürüzsüz hale gelir.

Muslin: Genellikle çocukların sevdikleri çizgi karakterler temalı yatak takımlarında kullanılan muslin çarşaflar, daha sert ve pürüzlü kumaşlardır.

Perkal: Sık dokunmuş pamuklu bir kumaş olan perkal, muslinden daha incedir.

Pima pamuğu ve Supima: Yüksek kalite pamuklu yumuşak bir kumaş olan Pima, adını taşıdğı ABD'nin güneybatısında yetişen uzun kesik elyafla yapılıyor. Supima ise ekstra uzun kesik elyafın İngilizce kısaltılması ve aynı zamanda Amerikan Supima organizasyonu üyelerine ait lisanslı markanın adı.

Mısır pamuğu: Çok dayanıklı, parlak ve yumuşacık olan Mısır pamuğu, en fazla rağbet gören yatak takımı kumaşlarından biridir ve Nil Nehri kıyısında büyüyen uzun kesik elyaftan yapılır.

Flanel: Sıcak ve yalıtkan bir yünlü kumaş olan flanel, sentetikle veya pamukluyla karıştırıarak kullanabiliyor.

Sentetik: Sentetik elyaflar ve polyester hem dayanıklılığıyla bilinir hem de en fazla nefes alabilir kumaşlardır. Bu kumaşlar kırışıklığa dayanabilir, yıkanabilir ve hemen kurur.

Baskılı ürünler, kalın boya ile boyandığı için kumaşın dokunuşu ilk başta sert olur. Ancak birkaç yıkamadan sonra kumaş yumuşayacaktır. Çarşaflarınızın güzel görünmesini istiyorsanız, yıkandıktan sonra kırışmasını önleyin. Fitted çarşaf (kenarları lastikli çarşaf) satın alırken derinliğine ve esnekliğine dikkat edin. Kenarları lastikli çarşafların çepeçevre elastik olması gerekir. Sadece baş ve ayak kısmı lastikli olanlar, yataktan daha kolay sıyrılabilir.

Kaliteli Kuş Tüyü Yorgan Seçin

İyi kalite kuş tüyü yorganlar, en az ağırlıkla en fazla sıcaklığı sağlar. Daha yüksek dolgu kuvveti olan kuş tüyü yorganlar daha yumuşak, kabarık ve uzun ömürlü olur. Başka bir deyişle dolgu gücü yükseldikçe kuş tüyünün yalıtım becerisi artar. Kuş tüyü yorganınızın içeriğinin saflığı ürünün fiyatını, komforunu, bakım kolaylığını ve ömrünü belirliyor. Daha saf içeriğe sahip yorganlar daha yüksek fiyata satılıyor; ancak daha az kokuya sahip, komforlu, bakımı kolay ve daha uzun ömürlü oluyorlar.

En yaygın kullanılan yorgan dolgu malzemeleri arasında Sibirya kazı, Macar kazı, kaz tüyü ve ördek tüyü vardır. Kaz tüyü en doğal ve iyi ısı yalıtım malzemelerinden biridir. Hafif, yumuşak ve dayanıklı olduğu için yastık, yorgan yapımında tercih edilir. Çeşitli boy ve şekillerde bulunan kaz tüyü farklı amaçlara göre kullanılır.

Yastık ve Yatak Koruyucusu Seçin

Doğru yastık ve yatak koruyucularla komforunuzu artırabilirsiniz.

 • Uyuma tarzına göre yastık

Yastıklar, iyi bir uyku çekmenizi, ertesi güne dinlenmiş ve enerjik bir şekilde başlamanızı sağlar. Yatak boyu gibi yastıkların da farklı ölçülerde çeşitleri bulunmaktadır. Büyüklüklerine göre sırayla; standart, queen size ve king size gibi. Ancak yastık seçerken yatağın ölçülerine uygun olması kadar sizin beğeninize de uygun olması gerekir. King size bir yatakta birkaç tane standart yastık kullanabilirsiniz.

Yatağın üstüne konulan dekoratif yastıklar, çeşitli boylarda, malzemelerde ve tasarımlarda olabiliyor. Bunları nasıl yerleştireceğiniz ise sizin zevkinize kalmış.

Pek çok yatak takımında yastık kılıfları da vardır ancak farklı yastık boylarına dikkat etmelisiniz. Yastıklarınızı temiz tutmak için yastık koruyucu da kullanabilirsiniz.

Yastık satın alırken dikkat etmeniz bir diğer önemli nokta da uyuma tarzınıza uygun olup olmadığıdır.

Sırt üstü yatanlar: Orta yumuşaklıktaki, düz yastıklar vücut formunu desteklediği için sırt üstü yatarak uyuyanlar için uygundur.

Yüz üstü yatanlar: Hafif eğimli, uçlarına doğru gittikçe incelen, yumuşak ve orta yumuşaklıktaki yastıklar yüz üstü uyuyanlar için idealdir. Çünkü başları çok havada kalmaz ve böylece kan dolaşımı engellenmemiş olur.

Yan yatanlar: Yan yatarak uyuyorsanız boyun hizası düzeltilmiş, kabartılmış, düz ve sert yastıkları tercih edebilirsiniz. Boyun ve omuz bölgesi arasındaki boşluğu dolduran bu yastıklar, sizin için uygun bir yatış pozisyonu sağlar.

GittiGidiyor'da terletmeyen, koku yapmayan, antibakteriyel nano fiber yastıklar; silikonize elyaftan yapılan üretilen, antialerjik ve yıkanabilir silikon yastıklar; tıbbi ortopedik visco yastık ve ortopedik kaz tüyü yastıkları bulabilirsiniz. Dolgu malzemesi yastığınızın sertliğini belirler. Gece boyunca biçimini koruyan, daha sert yastıklar, köpükten yapılır. Viscoelastic memory foam (bellekli köpük) NASA tarafından yüksek basınca maruz kalan astronotlar için geiliştirilmiş bir teknolojidir. Buna göre yoğun sıklıktaki viscoelastic köpük, vücut formunuzu alır; basıncı en aza indirir; sırt, bel ve ayakboşluklarını destekler; alerji koruması mayt ve bakterileri önler. Böylece rahat bir uyku uyur, dinlenmiş olarak kalkarsınız. Kaz tüyü yastıklar, iyi derece sertlik sunuyor, esnek kalıyor ve 10 yıla kadar kullanılabiliyor. Bu bükülebilir yastıklara istediğiniz gibi şekil verebilirsiniz. Yastıkları yıkamadan veya kuru temizlemeye vermeden önce ambalajındaki talimatları okuyun.

 • Kaliteli yatak koruyucu ile rahat uyuyun

Yatağınıza koruyucu yerleştirerek hem şilteyi korursunuz hem de sırt desteğinizi ve komforunuzu iyileştirerek daha iyi bir uyku çekersiniz. Yatak koruyucular genellikle alerji için rahatlama olanağı sunar çünkü mayt (akar) ve bakterilere karşı doğal olarak dayanıklı hipoalerjenik malzemelerden yapılır. GittiGidiyor'da sıvı geçirmez, antibakteriyel özelliklerde yatak koruyucular bulabilirsiniz. Yatak koruyucular aynı zamanda yüzeyin kirlenmesine mani olurken zaman içerisinde kötü koku oluşumunu da engeller.

Pamuklu: Pamuklu yatak koruyucular ince ve doğal olarak hipoalerjeniktir, yıkanabilir.

Kuzu yünü: Şilteye yeteri kadar yumuşaklık katarak bir parça lüks de sunan kuzu yününden yapılma yatak koruyucular, iyi kalitede olduğunda esnek kalacak ve hızlıca kendini toplayacaktır. Bu koruyucuyuları temizlerken su sızdırmamaları için buharlı temizleyici kullanılmalıdır.

Lateks: Çok dayanıklı lateks yatak koruyucular uzun ömürlüdür. Lateks sentetik veya doğal olabilir. Hipoalerjenik olan lateks yatak koruyucular, yatakta yüksek kalite sağlar.

Yün / Alpaca: İyi bir yatak koruyucu, yazın serin kışınsa sıcak tutar. Yumuşak ve hafif olan Alpaca koruyucuları da dayanıklılık için yün içerirler.

Bellekli köpük: Memory foam teknolojisiyle üretilen yatak koruyucular, hafiftir ancak nefes alabilir kumaşlar gibi değildir. Bu yüzden gece boyunca vücut ısınızı yükseltebilir.

Kuş tüyü: Kuş tüyü bir yatak koruyucu, diğer yatak şiltelerinden daha iyi bir bir esneklik sağlar

Yatak Takımlarını GittiGidiyor'da Bulun

Ne almak istediğiniz konusunda karar verdikten sonra yatak takımları ile ilgili GittiGidiyor'da listelenen ürünleri görmek için Ev, Dekorasyon & Bahçe kategorisini tıklamalısınız.

Kategorilerde arayın: GittiGidiyor Ana Sayfasının sol köşesinde yer alan Kategoriler bölümünden;
Ev, Dekorasyon & Bahçe > Tekstil Ürünleri > Battaniye, Yorgan, Nevresim, Uyku Seti, Pike, Yastıklar, Yatak Örtüleri, Diğer Tekstil Ürünleri gibi yatak takımları ile ilgili alt kategorilere ulaşabilir, aradığınız ürünü ve daha fazlasını burada bulabilirsiniz.

Anahtar kelimeleri kullanın: GittiGidiyor'un arama çubuğuna aradığınız ürünle ilgili bir kelime ya da başlık girerseniz, aradığınız ürünle ilgili sitedeki satışları görebilirsiniz. Örneğin; arama çubuğuna "yatak koruyucu" yazıp arama yapınız. Daha fazla bilgiye ulaşmak ve anahtar kelimeleri öğrenmek için GiitiGidiyor'un Arama İpuçları linkini tıklayabilir ya da nasıl arama yapılacağını ekran görüntüleriyle anlatan videomuzu izleyebilirsiniz.

Satıcılardan yardım alın: Eğer ürün hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız, ürün sayfasından "Satıcıya soru sor" linkine tıklayarak sorularınızı satıcıya iletebilirsiniz.

Yatak Takımlarını Güvenle Alın

Bir ürün satın almadan önce, iyi düşünüp doğru karar verin. Satıcınızı mutlaka araştırın ve GittiGidiyor'un sizi Sıfır Risk ile güvence altına aldığını unutmayın.

Ne satın aldığınızı bilin

Ürün açıklamalarını ve detaylarını dikkatlice okuyun.

 • Kargo bedeli hakkında satıcıya mesaj göndererek bilgi talep edebilirsiniz.
 • Daha fazla bilgiye ulaşmak için, satıcının kullanıcı adına tıklayarak veya satıcı profilinin altında yer alan "Satıcıya soru sor" linkinden satıcıya mesaj yollayabilirsiniz.
 • GittiGidiyor'daki işlemlerinizi Bana Özel sayfasından mutlaka takip ediniz.

Satıcınızı tanıyın

Doğru ve güvenli bir alışveriş için satıcıyı, kullanıcı profilinden araştırabilirsiniz.

 • Satıcının diğer kullanıcılardan aldığı puanlar ve yorumlar nasıl? Satıcı toplam kaç adet satış işlemi gerçekleştirmiştir? Olumlu puanlarının yüzdesi kaçtır?
 • Bu satıcıdan daha önce alışveriş yapmış olan kullanıcılar satıcı hakkında nasıl yorumlar yapmış? Yapılan yorumlarda satıcı tavsiye edilmekte midir?

Alıcı müşteri koruması

Satın alma işleminde istenmedik bir durum söz konusu olduğunda GittiGidiyor ve Sıfır Risk devreye girer.

 • Sıfır Risk ile güvenle alın: Sıfır Risk sistemi, GittiGidiyor'un 2001 yılında keşfettiği ödeme-onay sistemidir. Sıfır Risk sistemi sayesinde, satın aldığınız ürünü 3 gün boyunca deneme ve risk almadan alışveriş yapma imkânına sahip olursunuz.
 • GittiGidiyor Destek Hattı: Size en hızlı şekilde geri dönebilmemiz için mesajınızı Destek Hattı'na yollayabilirsiniz. Sorularınız en kısa zamanda yanıtlanacaktır.

Başa dön

Satın alma rehberi hazırlayın.