Satın Alma RehberiSatın Alma Rehberi

Yağ Yakıcılar Nedir, Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Satın alma rehberi hazırlayınAnahtar kelimeler:   yağ yakıcı  |  l - carnitine  |  cla  |  termojenik yağ yakıcı  |  sıvı l - carnitine

Yağ yakıcıları kullanma amacının belirlenmesi ilk aşama olmalıdır.

1- Şunu unutmamak gerekir ki her kadın ve her erkeğin her zaman psikolojik olarak kesin 5 kilo fazlası vardır. Kişi bu yüzden yağ yakıcı kullanmak isteyebilir.

2- Belli bir formda düzenli spor yapan kişiler kardiovasküler performansı (atletik performansı) desteklemek amaçlı ve vücut yağ endeksini azaltma amaçlı olarak bu tarz ürünler kullanabilir.

3- Kişi kilolu ya da çok kilolu ve gerçekten kilo vermeye ihtiyaç duyan ve fazla kiloları yüzünden yaşam kalitesi etkilenmiş, gündelik hareketleri kısıtlanmış biri olabilir.

4- Tamamen form tutmaya yönelik profesyönel anlamda hazırlıkları olan bir sporcu olabilir.

5- Arkadaşlarım kullanıyor benim neyim eksik ben de bundan içecem diyen bir kişi  de olabilir. Bu örnekleri çoğaltmak da mümkün tabi.

Amaç belirlendikten sonra yapılması gereken antrenman performasının incelenmesidir. haftada ne süre ile spor yapıldığı ve bunun dışında günlük hareket imkanının kısıtlı olup olmadığı (ofis insanının hareket imkanı kısıtlıdır örneğin) çok önemlidir. Yağ yakıcılar kesinlikle kardiyo (yürüyüş - koşu) gibi egzersizlerle desteklenmelidir. Gerçek anlamda etkiyi gözlemleyebilmek için kişisel görüşüm haftada en az 3 gün düzenli yaklaşık yarım saat ile 45 dakika arası koşu ya da yürüyüşe ihtiyaç vardır. HİÇBİRZAMAN YAĞ YAKICIYI İÇEYİM, YATAYIM O BENİ ERİTİR DİYE BİR ŞEY SÖZ KONUSU DEĞİLDİR. BÖLGESEL İNCELME DENİLEN OLAY DA BİLDİĞİM KADARI İLE DÜNYADA HENÜZ KANITLANAMAMIŞTIR.

Vücut yağ yakmaya başladıkça hazır olan depoları sırası ile boşaltır. Erkeklerde en bilindik depo karın bölegesi, kadınlarda ise basen ve kalçalardır. Eğer kişinin vücudunda bu bölgeler dışında da yağlanma var ise kilo kaybı genel olarak bütün vücuttan olur yani yalnız göbek ufalmaz ya da yalnız bel incelmez... Kişiler ihtiyaç ve atletik performasları doğrultusunda kendi bilgileri dahilinde ve antrenörlerinin tavsiyeleri doğrultusunda egzersiz programlarını kolayca şekillendirebilirler.

Yağ yakıcıları genel  ticari paketleme formatı olarak dört başlık altında toplayabiliriz: Bunlar sıvı formda olanlar, tablet formda olanlar soft jel (şeffaf jel tablet) ve çiğneme tabletleridir. Etkinlik anlamında bakıldığında hızlı kana karışması açısından sıvı ürünler tabiki avantajlıdır.

Yağ yakıcı olarak kullanılan bilindik ürünler L - CARNİTİNE -  TERMOJENİK YAĞ YAKICILAR - ÇİĞNEME TABLETİ L - CARNİTİNE'LER - SOFT JEL CLA'LAR ilk akla gelenlerin başındadır. Kişi hangi ürünü kullanacağını kendi metabolizmasını ve atletik performansını düşünerek seçmelidir. Her yağ yakıcının verdiği performans kişiden kişiye değişebilir. Bende çok etkili olan sizde fazla bir etki yaratmayabilir. Bunlar hep deneyimle görülecek şeylerdir.

L - CARNİTİNE grubu yağ yakıcılar genellikle tablet formu, sıvı form ve çiğneme tableti şeklinde temin edilebilir. Bilinen en klasik yağ yakıcıdır. Temel olarak L şeklinde bir amino asittir.

CLA soft jel tabletler farklı yağ aitlerinin kombinasyonundan oluşur ve yağ yakımını destekler genellikle yalnız başına alınmak yerine l - carnitine ile beraber kullanılması daha etkili olur.

TERMOJENİK YAĞ YAKICILAR günümüzde kulanılan en gelişmiş ürünlerdir ve son 3-4 yılın favorileridir. Hemen hemen her metabolizmada gözle görülür etkiler kaydetmek mümkündür. Vücut içinde çalışma anlamında diğer yağ yakıcılara göre farkı vücut ısısını yükseltmesi enerji vererek metabolizmayı hızlandırmasıdır.

Bu incelemenin sonunda değinmek istediğim bir önemli nokta da diyettir. Kişi diyetine devam etmez, yağlı yemekler yiyip kendine bakmaz ise, idmandan çıktığı gibi gider çikolataya yapışırsa tabiki kilo vermek bir hayal olur. Hiçbir yağ yakıcı size "istediğin gibi ye ve zayıfla" diye bir şey vaat edemez. Yağ yakıcı kullanırken su tüketimine çok dikkat edilmelidir. Çok uzun süreler aralıksız olarak yağ yakıcı kullanılmamalıdır. Bu ürünlerin tamamının belli bir bırakma ve yeniden başlama cetveli vardır. Ürünlerin kullanım adetlerine günlük maksimum kullanım miktarlarına çok dikkat edilmelidir. Kutunun üzerinde iki tane alınız yazarken  ben 4 içeyim iki katı işe yarar gibi cahilce fikirler size yalnız zarar verir.

Rehber tarihi: 27/10/2009  (26/07/2013  tarihinde güncellenmiştir.)

Rehber No: 386

Oylayan 31 kullanıcının tamamı bu rehberi faydalı buldu.
Bu rehberi faydalı buldunuz mu? 
Evet   Hayır

Başa dön

Satın alma rehberi hazırlayın

Kullanıcının diğer rehberleriKullanıcının diğer rehberleri

İlgili kategorilerİlgili kategoriler