Satın Alma RehberiSatın Alma Rehberi

Vücut Ölçülerinize Uygun Giyim, Ayakkabı & Aksesuar Satın Alma Rehberi

Satın alma rehberi hazırlayın.


Anahtar kelimeler:   ölçü  |  giyim  |  aksesuar  |  şapka  |  mezura

Beden ölçüleri bazen üretici firmalar arasında değişiklik gösterdiği gibi standart beden ölçü birimlerinde ülkeler arasında da bazı farklılıklar bulunmaktadır. Bu rehberde, gerçek ölçünüzü bulmanıza yardımcı olacak ipuçlarını bulabilirsiniz.

 

Erkek Vücut Ölçüsü Hesaplama

Erkek ölçülerini doğru hesaplamak için boyun, kol, göğüs, bel ölçüleri ile bileklerden bacak arasına kadar olan uzunluk bilinmelidir.  

Boyun:   Adem elması bölgesinden boynunuzun çevresini bir mezura yardımıyla ölçün. İki parmağınızı boynuzun üzerine koyup bunun üzerinden ölçü alırsanız, boynunuzu sıkan yanlış bir ölçü almamış olursunuz.

Kol: Kollarınızı belinizde tutun ve boynunuzun arkasından başlayarak, omzunuz, dirseğiniz ve kol bileğinize kadar olan uzunluğu ölçün.

Göğüs: Kollarınızı iki yana açın. Kollarınız açıkken, koltuk altı bölgesinden mezura ile göğüs çevrenizi ölçün. Mezuranın yere paralel durmasına dikkat edin. Doğru ölçü almak için boyun ölçüsünü alırken yaptığınız gibi mezurayla göğsünüz arasına iki parmağınızı koyarak ölçüm yapın.

Bel: Ayaktayken mezura ile belinizin çevresinin ölçüsünü alın, ancak mezurayı biraz gevşek tutun.

Pantolon ağı ölçüsü: Üzerinize oturan bir pantolonun ayak bileklerinizden bacak arasına yani pantolon ağ dikişlerinin olduğu yere kadar olan uzunluğu ölçün.

 

Kadın Vücut Ölçüsü Hesaplama

Kadınlar için vücut ölçüsünü doğru hesaplamak için göğüs, bel ve kalça/basen ölçülerini düzgün ölçmek gerekir.

Göğüs:   Kollarınızı iki yana açın. Kollarınız açıkken, koltuk altı bölgesinden mezura ile göğüs çevrenizi ölçün. Mezuranın yere paralel durmasına dikkat edin. Doğru ölçü almak için boyun ölçüsünü alırken yaptığınız gibi mezurayla göğsünüz arasına iki parmağınızı koyarak ölçüm yapın.

Bel: Ayaktayken mezura ile belinizin çevresinin ölçüsünü alın, ancak mezurayı biraz gevşek tutun.

Kalça/basen: Ayaktayken mezura ile kalçanızın çevresini basenlerden ölçün. Mezuranın belinizden yaklaşık 20 cm aşağıda olması gerekir. Ayrıca mezuranın yere paralel şekilde olmasına dikkat edin.

 

Tarzınızı Belirleyin

Alışveriş GittiGidiyor sayesinde daha eğlenceli ve kolay hale geliyor, üstelik SıfırRisk güvencesiyle! Tarzınızı belirlemek için GittiGidiyor'un kadın/erkek giyim, kadın/erkek ayakkabı ve kadın/erkek aksesuar gibi alt kategorilerine bakabilirsiniz.

 • Kategorilere ve alt kategorilere göz atın: ana sayfanın sol tarafında yer alan kategoriler arasında Giyim & Aksesuar kategorisini tıklayınız. Buradan Kadın Giyim, Erkek Giyim, Çocuk Giyim & Aksesuar vb. alt kategorilere ulaşabilirsiniz.
 • Markalar: En beğendiğiniz markaları ya da özel tasarımları bulabilmeniz mümkün, arama çubuğuna aradığınız markayı yazarsanız bu marka ile ilgili listelenmiş ürünleri bulabilirsiniz.
 • Son moda ürünler & Promosyonlar: GittiGidiyor'un ana sayfasından son moda ürünleri ve promosyonları takip edebilirsiniz. Özellikle Giyim & Aksesuar kategorisine tıkladığınızda sağ tarafta promosyonlu ürünlerin reklamlarını görebilirsiniz.
 • Dükkanlar: Gittigidiyor dükkanlarında aradığınız ürünü bulmak çok daha kolay üstelik alışveriş merkezinde dolaşıyormuşsunuz hissine kapılacaksınız.

Alışveriş tarzınız nasıl olursa olsun, Giyim & Aksesuar kategorisinden bir ürün satın almadan önce ürün sayfasındaki açıklamaları dikkatlice okuyunuz.  Ürünün nerede yapıldığı, stili, tasarımcısı hakkında gerektiğinde bilgi edinin. En önemlisi, alacağınız ürünün ölçülerinize ya da ayakkabı numaranıza uygun olup olmadığına dikkat ediniz. Ürünlerin sahte olduğunu düşünüyorsanız GittiGidiyor'u en kısa zamanda bilgilendiriniz.

 

Giyim, Ayakkabı & Aksesuarları GittiGidiyor'dan Alın

Eğer ne satın alacağınızı biliyorsanız, aradığınız ürünü arama çubuğuna yazınız. Aşağıdaki rehber aradığınız ürünü bulmanız konusunda size yardımcı olacaktır.

Basit arama stratejilerini kullanın

Örneğin topuklu bir ayakkabı arıyorsanız, aşağıdaki şemayı takip edebilirsiniz:

 1. Aramak istediğiniz ürünün ya da markanın adını arama kutucuğuna yazınız. (örneğin "topuklu ayakkabı" vb.)
 2. Aramanız doğrultusunda listelemeler açılacaktır.
 3. Daha ayrıntılı listeleme için arama çubuğuna tercih ettiğiniz markanın adını veya tercih ettiğiniz rengi de yazıp ikinci bir arama yapabilirsiniz.

Satın almak istediğiniz ürünü kendi kategorisinde arayın

Satın almak istediğiniz ürünü kendi kategorisinde ararsanız daha verimli sonuçlar elde edersiniz. Örneğin; bayan ceket arıyorsanız Giyim & Aksesuar kategorisinden Kadın Giyim > Blazer & Ceket alt kategorisine ulaşmalı buradan arama yapmalısınız.

Ürünleri izlemeye alın

Aradığınız ürünü buldunuz; ancak teklif vermeden önce biraz beklemek mi istiyorsunuz? Ürünün hangi fiyata ulaştığını daha yakından takip etmek için ürünü izlemeye alabilir;  verilen teklifleri ve son durumu Bana Özel sayfanızdan takip edebilirsiniz.

Anahtar Kelimeleri kullanın: GittiGidiyor'un arama çubuğuna aradığınız ürünle ilgili bir kelime ya da başlık girerseniz, sitede satılan ilgili ürünleri görebilirsiniz. Örneğin; sandalet arıyorsanız; arama çubuğuna "sandalet" yazıp, arama yapınız. Daha fazla bilgiye ulaşmak ve aramanızı daraltmak için GittiGidiyor'un Arama İpuçları linkini tıklayabilir ya da nasıl arama yapılacağını ekran görüntüleriyle anlatan videomuzu izleyebilirsiniz.

 

Giyim, Ayakkabı & Aksesuarları Güvenle Alın

Bir ürün satın almadan önce, iyi düşünüp doğru karar verin. Satıcınızı mutlaka araştırın ve GittiGidiyor'un sizi Sıfır Risk ile güvence altına aldığını unutmayın.

Ne satın aldığınızı bilin

Ürün açıklamalarını ve detaylarını dikkatlice okuyun.

 • Kargo bedeli hakkında satıcıya mesaj göndererek bilgi talep edebilirsiniz.
 • Daha fazla bilgiye ulaşmak için, satıcının kullanıcı adına tıklayarak veya satıcı profilinin altında yer alan "Satıcıya soru sor" linkinden satıcıya mesaj yollayabilirsiniz.
 • GittiGidiyor'daki işlemlerinizi Bana Özel sayfasından mutlaka takip ediniz.

Satıcınızı tanıyın
Doğru ve güvenli bir alışveriş için satıcınızı kullanıcı profilinden araştırabilirsiniz.

 • Satıcının diğer kullanıcılardan aldığı puanlar ve yorumlar nasıl? Satıcı toplam kaç adet satış işlemi gerçekleştirmiştir? Olumlu puanlarının yüzdesi kaçtır?
 • Bu satıcıdan daha önce alışveriş yapmış olan kullanıcılar satıcı hakkında nasıl yorumlar yapmış? Yapılan yorumlarda satıcı tavsiye edilmekte midir?

Alıcı müşteri koruması
Satın alma işleminde istenmedik bir durum söz konusu olduğunda, GittiGidiyor ve Sıfır Risk devreye girer.

 • Sıfır Risk ile güvenle alın: Sıfır Risk sistemi, GittiGidiyor'un 2001 yılında keşfettiği ödeme-onay sistemidir. Sıfır Risk sistemi sayesinde, satın aldığınız ürünü 3 gün boyunca deneme ve risk almadan alışveriş yapma imkânına sahip olursunuz.

GittiGidiyor Destek Hattı: Size en hızlı şekilde geri dönebilmemiz için mesajınızı Destek Hattı'na yollayabilirsiniz. Sorularınız en kısa zamanda yanıtlanacaktır.

Başa dön

Satın alma rehberi hazırlayın.