Satın Alma RehberiSatın Alma Rehberi

Tekstil Baskı nedir, çeşitleri ve Püf Noktaları

Satın alma rehberi hazırlayınAnahtar kelimeler:   tekstil baskı  |  emprime  |  serigrafi  |  dtg  |  süblimasyon

Tekstil Baskı nedir?

Baskı, günlük giyimimizde ve evimizde kullandığımız ev tekstili ürünlerin üzerinde bulunan ve dokuma olmayan desenlerin o ürün üzerinde şekillenmesini sağlayan tekniktir. İngilizce Screen Printing olarak adlandırılır. Burada Screen dedikleri nesne üzerine ipek (mesh) gerilmiş metal bir çerçeve olan bizim Kalıp ismini verdiğimiz araçtır. Rakle adı verilen ve ucunda kauçuk bulunan geniş bir araçla, kalıp içindeki boya ileri ve geri ittirilerek desene göre ayarlanmış ipek deliklerinden aşağı yani kumaş üzerine aktarılır.

Basite indirgememiz gerekirse, duvarlarda gördüğümüz sprey yazıları ya da belediyenin yazdığı yazılar genelde üzerine bir kalıp konup arkasından spreyleme veya boyama yöntemi ile yüzeye desenin verilmesi işlemiyle benzeşir.

Tekstil Baskı Çeşitleri nelerdir? (Metraj fabrikasyon üretim makineleri hariç)

  • Emprime Baskı: Pamuklu veya emiciliği olan kumaşlar üzerine uygulanan baskı türüdür, günümüzde artık sağlığa zararı olmayan su bazlı boyalarla uygulanır. Uygulanış şekli serigrafi baskı ile aynıdır.
    • Artıları: Eğer baskıdan sonra ısıl işleme tabi tutulduysa yani ütülenme, preslenme yapılarak fikse edilmiş ise yüksek tutuculuğa ve kalıcılığa sahiptir ve yüksek adet parçalarda ve az renk adetli vektörel desenler kullanılacaksa ucuzdur. Örneğin 1000 adet tek renk kravat bastırmak istiyorsanız, kalıp, film, taşıma türü giderler hariç kravat başına baskı ücreti 40 - 50 kuruş civarındadır. Seçenek çoktur örneğin, plastik, kabartma, düz, fosforlu boyalar kullanılabilir.
    • Eksileri: Kumaş üzerinde sertlik yapar ve cildin hava almasına pek olanak vermez. Her renk adeti başına ayrı kalıp çıkartılır ve genelde az renk adeti olan vektörel desenler için uygundur. 50 adetten daha az adetler için baskı ücretleri ve masraf  artar.
  • Serigrafi Baskı: Plastik, polyester, metal gibi emiciliği olmayan kumaşlar üzerine uygulanan ve inceltici içeren boyalar kullanılarak, daha küçük delikli ipek gerilmiş kalıplarla uygulanır. Örneğin iş elbiseleri ve üniformaları, çakmak, kalem, küçük metal levhalar, iş uyarı levhaları gibi ürünler üzerine uygulanır. Artıları ve eksileri emprime baskı ile benzerdir.
  • Direct To Garment (DTG - Direkt olarak ürün üzerine makine ile baskı - Custom): Çok büyük bir printerin t-shirtünüzün üzerine kağıda basarmış gibi desen çıkarttığını düşünebilirsiniz, çok benzer bir işlemdir böylece gerçek bir manzara resmini dahi üzerinizde taşıyabilirsiniz. Kişiye özel t-shirt yaptırabilme imkanı sunar, üzerindeki baskıyı ürünü yıkadıktan sonra hissedemezsiniz, cildiniz kumaşın izin verdiği derecede hava alır ve baskı buna engel olmaz. Emprime baskıda bir tek ürün yaptırabilme imkanınız, baskıcı tanıdığınızın sizi ne kadar sevdiği ve ne kadar çok paranız olduğu ile eş orantılıdır çünkü 1000 adet baskı için de, sizin tek t-shirtünüze ayıracağı zaman ve emek aynıdır. DTG de durum tam tersidir, çok adeti emprime kadar kısa sürede basamaz ve açıkçası çok adet basımlar için tasarlanmamıştır. Kişisel kullanım için en sağlıklı seçenektir fakat ülkemizde şu an için pek yaygın değil ve tüketiciler tarafından sürekli süblimasyon baskı ile karıştırılır. DTG nin bir diğer avantajı da koyu zemin üzerine ve pamuklu kumaş üzerine de fotoğrafik basabilmesidir.
  • Süblimasyon Baskı: Süblimasyon baskı için özel modifiye edilmiş printerlar vardır ve özel bir kağıt üzerine aynalanmış olarak desen çıkartılır sonrasında bu özel süblimasyon kağıdı basılacak yüzeye konur ve preslenir. Genelde fotoğrafçılarda bulunur ve giyisilerde sadece beyaz polyester t-shirtler, polyester beyaz futbol formaları üzerine baskı yapılabilir. Pamuklu yüzeylere kesinlikle uygulanamaz, uygulansa da ilk yıkamada çıkar. Polyester t-shirtleri çok çok sevmiyorsanız, kişiye özel-custom t-shirtünüzü bu yöntem ile yaptırmamanız tavsiyemizdir. Polyester t-shirtler cildinizi tahriş eder, bakteri üretir ve dolayısıyla giydiğinizin 3. saatinde kötü kokmaya başlarsınız. Kişiye özel-custom baskı hizmeti veren yerlere mutlaka t-shirtünüzün pamuklumu yoksa polyestermi olduğunu, baskı çeşidinin süblimasyon mu yoksa DTG mi olduğunu sorunuz. Birçok ev dekorasyonunda ve seramik kupalarınız üzerinde görebileceğiniz bir baskı türüdür.

Rehber tarihi: 04/04/2013  (12/02/2014  tarihinde güncellenmiştir.)

Rehber No: 1765

Oylayan 2 kullanıcının tamamı bu rehberi faydalı buldu.
Bu rehberi faydalı buldunuz mu? 
Evet   Hayır

Başa dön

Satın alma rehberi hazırlayın