Satın Alma RehberiSatın Alma Rehberi

RC (Uzaktan Kumandalı) Model Helikopter Satın Alma Rehberi (Temel Rehber)

Satın alma rehberi hazırlayınAnahtar kelimeler:   Hobi  |  RC  |  Model  |  Helikopter  |  Uçak

Hobilerimiz bizi gündelik sorunlardan uzaklaştıran, rahatlamamızı sağlayan, yaşamımıza renk katan etkinliklerdir. Model hobiciliği de bu konuda en keyifli ilgi alanlarından biridir. Kısa bir girişten sonra direk konuya geçmek istiyorum. Şahsen Model helikopter hobisi ile bir kaç yıldır ilgileniyorum. Kendi tecrübelerim bahsederek size yardımcı olabilmeyi umuyorum.


Kısaca RC Model Helikopter

Öncelikle kumandalı araçlar sınıfında helikopter pilotluğu piramitin en üst kısmında yer alır. Bu ne demek? Model helikopter kullanmak diğer araç türlerine (tekne, araba hatta uçak) göre kullanması ve öğrenilmesi en zor araçtır. Bu hobiye başlayacaksanız bunu göz önünde bulundurup buna göre başlamanızı tavsiye ederim. Ciddi anlamda bir pilot haline gelebilmeniz bu işe ayırabileceğiniz zamana bağlı olarak haftalar veya aylar sürebilir. Ayrıca helikopterlerin yüksek hızda dönen uzun ve geniş palleri (pervaneleri) gerçekten çok tehlikeli olabilir. Bilhassa büyük modeller kesinlikle oyuncak olarak görülmemelidir ve acemi ellerde ağır yaralanmalara belki daha kötü sonuçlara bile sebep olabilirler.


Neden bu kadar zor?

Helikopterlerin pek çok kez havada asılı bir şekilde sabit kaldığını görmüşsünüzdür. Bu size çok doğal gibi görünse de helikopterler bunu kendi kendine başaramazlar. Dahası helikopter kumandasından elinizi çektiğinizde doğası gereği bir tarafa sürüklenmek isteyecektir. Bu nedenle RC Helikopter pilotluğunda ilk ve en önemli (ve de en zor) ders helikopteri havada belirli bir yükseklik ve doğrultuda sabit tutmayı öğrenmektir. Bunun yöntemlerinden uzun uzadıya bahsetmeyeceğim, ancak helikopter alırken bunu bilmenizde fayda var. Çünkü pek çok kişi helikopterlerin havada kendi kendine sabit kaldığını düşünerek uçaklardan daha kolay olduğunu düşünüyor ve bu nedenle helikopter almak istiyor.

Model helikopterlerin sınıflandırılması
Kumandalı araçlarda verdiğiniz komutlar IR ışınlar veya Radyo dalgaları ile aracınıza ulaştırılır. Kumandanızda yaptığınız her hareket ise bir kanalı işgal eder. Örneğin arabanızdaki gaz pedalı bir kanal, direksiyon bir kanal gibi.

Normal bir helikopter ileri-geri gitmek, sağa-sola yatmak, sağa-sola dönmek, yukarı çıkmak-aşağı inmek şeklinde 4 temel harekete sahiptir. Bu 4 hareketi karşılayabilmeniz için 4 kanallı bir kumanda sistemine ihtiyaç duyarsınız. 4 kanaldan daha az bir kumanda sistemine sahipseniz gerçek bir model helikopter kullanmadığınızı söyleyebilirim.


2-3 Kanallı "Oyuncaklar"

Piyasada 2 kanaldan başlayan modeller mevcut. ister IR ister Radyo dalgaları kulllansın 2-3 kanallı modeller "oyuncak" sınıfına girer. Bunlar maliyeti düşük, kabiliyetleri sınırlı, zararsız modellerdir. Yine de 2 kanallı olmasına rağmen boyları 30cm den büyük modeller de var ki bunların yüsek hızda dönen palleri (pervaneleri) de çarptığında zarar verebilir. Bu sınıfa giren bazı modeller "Piccoz" adıyla bilinen köpük veya plastik gövdeli, 15cm uzunluğunda ve hafif modeller, boyu 30cm civarındaki Co-Axial (üst üste çift rotorlu) veya tek rotorlu modellerdir.

Piccoz türü oyuncakları yaşı küçük çocuklara verebilirsiniz. Çok hafif ve güçsüz olduklarından vücudunuza çarpsalar da zarar vermezler. Fakat kısa süre içinde bozulabilirler ve yedek parçalarını bulmanız neredeyse imkansızdır. Bulsanız da değiştirmeniz kolay olmaz. Diğer modelleri kapalı ortamlarda eğlencelik olarak kullanabilirsiniz. Bu tür modelleri havada sabit tutabilmeniz imkansızdır. Bunu sağlayacak kontrolleriniz yoktur. Mevcut kontroller de yeterince hassas değildir. Hobiye başlangıç adına size pek birşey de kazandırmazlar. Yalnızca düşük maliyetleri cazip olabilir.


4 Kanallı FP (Fixed Pitch - Sabit kanat açılı) başlangıç modelleri

Bunların yanında 4 kanallı ara bir sınıf var. Bu modeller gerçek helikopterlerin yaptığı hareketleri yapabilirler. Maliyetleri nispeten ucuzdur. Yedek parçaları genelde kolayca bulunabilir. Boyutları çok büyük olmadığından ve plastik parçalardan meydana geldiğinden fazla zarar vermezler. Ama yine de muhakkak dikkatli olunması gerekir, vücudunuzda hassas yerlere geldiğinde ciddi zarar verebilirler. Her ne kadar kapalı alanlarda kullanılmak için tasarlanmış olsalar da kırılabilecek eşyalardan uzak tutmanızda fayda vardır. Bu modeller genelde dışarıda uçurmaya pek müsait değillerdir. Rüzgarsız havalarda deneyebilirsiniz.


6 kanal ve üzeri

4 kanallı modellerden temel farkı pal açılarının gerçek helikopterlerde olduğu gibi değişken olmasıdır. Bunun avantajı modelin havada taklalar atması, başaşağı uçması gibi akrobatik (biz buna "aerobatik" diyoruz) hareketler yapabilmesidir. Oldukça karmaşık bir rotor yapısı vardır. Yedek parçalarının temin edilemsi modelden modele değişir. Ülkemizde genelde Align ve E-Sky firmalarının modellerine ait yedek parçalar sıkça bulunmaktadır. KIT (parçaları kendiniz monte etmelisiniz) veya RTF (uçuşa hazır) olarak satılmaktadırlar. Temel uçuş bilgisini 4 kanallı modellerde kazandıktan sonra bu modellere geçerseniz daha başarılı olabilirsiniz. Bu modellerin fiyatları daha yüksektir. Bakım ve onarımı için daha fazla ekipman ve bilgi de gerektirecektir. Internette size yardımcı olacak pek çok forum ve site bulmanız mümkün.


Sonuç

Helikopter modelciliği zaman ve ekonomik olarak çok çaba ve maliyet en önemlisi de bolca sabır gerektiren bir hobidir. Aynı zamanda modelinizi asla oyuncak olarak görmemeli ve tehlikelerine karşı tedbirli olmalısınız. Eğer bunlara hazırlıklıysanız çok büyük keyif alabilirsiniz. Başlangıç olarak 4 kanallı Co-Axial modeller kabul görmüş bir seçimdir.

Modelinizi alırken/seçerken mutlaka satıcınızın size destek verip veremeyeceğini öğrenin. Ayrıca çalışmalara başladıktan sonra pek çok kez kırım yaşayacağınız için modelinize yedek parça temini konusunda da araştırma yapın. Mümkünse gerçek uçuşlara başlamadan önce bir simulatör ile bilgisayar başında çalışın. Bu şekilde kazaları en düşük seviyeye getirebilirsiniz.

Bir sorunuz olursa site üzerinden mesaj attığınızda yardımcı olmaktan mutluluk duyarım.

Kırımsız uçuşlar dilerim. 

Rehber tarihi: 14/05/2009  (17/03/2016  tarihinde güncellenmiştir.)

Rehber No: 162

Oylayan 45 kullanıcıdan 42 kullanıcı bu rehberi faydalı buldu.
Bu rehberi faydalı buldunuz mu? 
Evet   Hayır

Başa dön

Satın alma rehberi hazırlayın

İlgili kategorilerİlgili kategoriler