Satın Alma RehberiSatın Alma Rehberi

Pırlanta Takı Satın Alma Rehberi

Satın alma rehberi hazırlayınAnahtar kelimeler:   pirlanta  |  tektas  |  altin  |  yuzuk  |  elmas

Pırlanta nedir?

Pırlanta dogada bulunan en kıymetli ve en sert mineral olan elmastır. Turkce'de islenmis haldeki elmas taslara pırlanta denilmektedir.  Madende her 1 karat elmas icin 30 ton toprak ve kaya islenmektedir,  dogadakı en sert mineral olması sebebi ile  kesimi cok yuksek teknoloji gerektiren zahmetli bir istir.

Hangi taslar pırlanta degildir?

Cz-briolit-mozanet-rus pırlantası gibi isimlerle satılan taslar gercek pırlanta yani elmas taslar degildir. Cz pırlanta (cubıc zırconıum) yani kıymetsiz bir mineral olan zirkondur, diger saydıklarım ise laboratuar ortamında uretilmis olan sentetik taslardır.

Pırlantayı sentetiklerinden ayıran ozellık nedir?

Elmas atomlarnın  kristal yapısı onu en yuksek sertlik derecesine sahip mineral kılar bu durum tasın yuzyıllar buyu cizilmeden ilk gunku gibi kalmasını saglar.  Sentetik taslar kullandıkca kısa surede matlasıp yıpranırken pırlanta  ilk gunku gorunumunden birsey kaybetmez, nesiller boyu torunlarınıza kadar miras kalır.  Pırlanta aynı zamanda bir yatırım aracıdır 2010 yılı itibarı ile 105 dolar olan islenmemis elmas borsası fiyat endeksi 2016 yılında 160 dolar olarak ongorulmektedir. Buna etken en onemli sebep ise Turkiye gibi pek cok gelısmekte olan ulkeler de artık pırlanta ile tanısmıstır, elmas tuketimi hızla artmaktadır.

Pırlanta Kalitesi:

Kusursuz pırlanta yoktur. Dogal bır element olan pırlantaların istisnasız tamamında kusurlar bulunmaktadır ve pırlantalar bu kusur oranlarına gore gruplandırılır. 

 Bu kusurlar sizlerin cıplak gozlerinızle algılayabilecekleri belirgin kusurlar degildir, kastedilen tasın atom yapısındaki catlak bolgeler ve lekeler olusturan karbon birikimleri gibi durumlardır.

Pırlantanın degeri clarıty-carat-cut yani berraklık-karat agırlıgı ve kesım kalitesı degerlerine endekslidir.

Clarıty-Berraklık Degeri

Piyasada bulabileceginiz pırlantaların 4 ana grupta berraklık degeri vardır,

------vs clarıty (very small ımperfectıon) yani cok az kusurlu berraklık derecesidir. Oldukca pahalıdır, taslar cok berraktır kusurları ancak 20 kez buyutuldugunde gorulebilir.

-----si clarıty (small imperfectıon) yani az kusurlu berraklık derecesi grubudur.  Sahsi gorusum bu grup ideal olanıdır zira vs clarıty e oranla yarı yarıya ekonomiktir tasların flu goruntusu yoktur. Kusurları 10 kez buyutuldugunde gorulebilmektedir.

------i clarıty (ımperfect)  kusurlu pırlanta grubudur, degersız bır sentetik tastan elbette cok daha guzeldir nihayetinde gercek elmastır ancak bu grup elmasların lekeleri cıplak gozle rahatlıkla gorulebilmektedır tas yapısı berraktan zıyade buzlu cam yada bulut gibi flu bir gorunumde olurlar. En ekonomik fiyatlı olandır.

----i below En kusurlu pırlanta grubudur, bunlara Turkiye'de "pike" de denilmektedir, takılarda kullanılmazlar daha ziyade sert cısımleri kesmekte kullanılan cıhazların kesim uclarında degerlendirilirler.

i below grubu pırlantalar da dahil olmak uzere tum elmaslar dogadakı en kıymetli minerallerdır. hicbir sentetik emitasyon tas gercegi kadar degerli degildir.

Renk kodu ve kesim kalitesi:

Elmas ısıgı gecirgen bir elementtir. Kesimi yapılıp pırlanta halini aldıgında aynı zamanda ısıgı yansıtan bir tas gorunumune kavusur. Isıgı yansıtması yani parlaması icin oncelikle uzerine vuran bir ısık olmalıdır. Pırlanta en iyi spot ısıkları ve gunes ısıgı altında parıldar, bu sebepledir ki pırlantaların dizili olduğu vitrinlerde her zaman spot ısıklar bulunur.  Isık yansımasının en zayıf olacagı durumlar ıse floresant lambaları altında olur. Parlaklık kesım kalitesıne onemli olcude baglıdır.

Elmas ıcerıgındekı krıstallerın saflıgna gore d-e-f-g-h-ı-j-k-l-m-n gıbı renk kodlarına gore gruplandırılmaktadır. d renk kodu pıyasada cok ender rastlayabılecegınız en  renksiz tastır, bu kod j-k harflerine eldginde uzerini sigara dumanı kaplamıs gibi hafif sarımtrak rengi andıran bir hade olur. D-e-f renk tonları oldukca pahalıdır. Kanaatimce ideal olan g-h-ı-j renklerdir.

Renkli elmaslar da bulunmaktadır Turkiye'de pek bılınmemekle birlıkte daha az sayıda musterı kitlesi olan renkli elmaslardan siyah - mavi - turkuaz - sarı -sampanya ve pembe tonlar ABD ve Avrupa ulkelerinde oldukca populerdir.

Karat Degeri:

Karat pırlantanın agırlık birimidir. 1 gram agırlık 5 karata bedeldir. Ideal berraklık ve renk tonundakı 1 gram tektas elmas ıle ferrarı satn alabılırsınız yanı elmas icin gramın cok yuksek bır deger olması sebebi ile karat agırlık birimi kullanılmaktadır. Karat ct-kt-carats gibi isimlerle de adlandırılır.

Tasın degerini belirleyen cok onemli bir faktordur. Dogada buyuk pırlantalar bulabılmek guctur bu sebeple karat agırlıgı arttıkca tasın bedelı katlamalı olarak yukselecektır. Ornek vermek gerekırse 10 adet tastan olusan her bırı 0.10 karat toplam agırlıgı 1 karat olan bır yuzuk ile 1 karat agırlıgındaki tektas yuzuk kıyaslanırsa tektasın degeri her bırı 0.10 karat ve toplam 1 karat olan 10 adet cok tasta kat ve kat yuksektır.

Karat agırlık birimidir buyukluk degil. Karat agırlıgı arttıkca tasın buyuklugu esdeger oranda buyumez soyle ornek vermek gerekırse; yuvarlak kesım 0.10 karat agırlıgındakı bır pırlanta ortalama 3mm capındadır---0.25 karat 4mm---1 karat 6.5mm---2 karat 8mm. yani 0.25 karat olan 4mm lik bir elmas ile 2 karat olan 8 mm lik tas arası sadece 2 mıslı cap farkı vardır ancak bedel olarak ıkısı arasında 20 mıslı fıyat farkı mevcuttur.

Sertifika:

Sertifika pırlantanın gercek olup olmadıgını belırten bir belge niteligi tasımaz zira dıamond tester dedigimiz elektronik cihazlar ile bir pırlantanın gercek olup olmadıgını bir kac sanıyede anlayabilirsiniz bu cihaz hemen hemen tum kuyumcularda mevcuttur ve hicbir esnaf bu test icin sizden bedel talep etmeyecektir.

sertifika yukarıda saydıgım pırlantanın kalitesini belirleyen faktorlerin test edilip optimum seviyede tarafsız gozle belirlenen belgesidir.  Piyasada sozde sertifikalarla satılan takılarda sertifika bilgisinin uzerinde yazılı olan urun degerinin sizin urune odediginiz bedelin bir kac misli uzerinde olduguna sahit olabilirsiniz bu tip sertifikaların hicbir yerde gecerliligi yoktur. Manasız kagıt parcalarıdır. Optimum olsalar idi bire bir sizin satın aldıgınız bedeli yansıtırlardı.  Yine sıkca rastlayacagınız "firmamıza ait sertifika" da bir kelime oyunudur 

Her pırlantanın tıpkı parmak izimiz gibi kusurları kendine hastır aynı tastan dogada 1 tane daha bulamazsınız, bu sebeple tası tanımlama isi olan gemoloji bir bilim degil goreceli ve tecrubelere dayanarak gerceklestirilmis bir tahmin yurutme ısidir. Sertifikanın gercek oldugu ve tum dunyada gecerlilik kazandıgı 2 buyuk Amerıkan kurulusu vardır. Bunlar gıa ve egl laboratuarlarıdır.  Bu laboratuarlarda tasın buyuklugu yada degerı ne olursa olsun sertıfıkası ıcın aldıkları bedel maliyetli   ve dogrudan musterıye yansıyacak olan degerdedir. Bu sebeple cok yuksek meblaglı bır  elmas degılse sertifikalandırmayı tercih etmezler. Sertifikasız yada firmanın bilgilendirme kartlarıyla birlikte satılırlar.

Hangi pırlantayı almalıyım?

Buyuk taslı takıları seviyorsanız pırlanta degıl sentetik taslara yonelmelisiniz zıra 8mm capında 2 karat agırlıgındaki bir pırlanta dahi cok buyuk kabul edilir ve degeri kalitesine gore 8-20 bin dolar aralıgında seyreder.  Pırlanta degerini belirleyen kriterler karısk bir kombinasyondur.

En parlak en berrak en ust sınıfta ve en buyuk taslardan isterim diyorsanız kesenin agzını ciddi anlamda acmanız gerekmektedir ve rakamlara eklenecek hanelerde limit yoktur.  Cok parlak ve berrak bir tas icin tek secim yolunuz vs clarıty olacaktır maliyetlidir. Daha ekonomik bir tas icin ideal olan secim si clarıty grubunda  f-g-h-ı-j renk tonları arasında taslar secilebilir. En ekonomik urunler de i clarıty olanlarıdır bunları daha ziyade gumus uzerine monte edilmis ve bedeli 150 doların altındaki takılarda gorebilirsiniz.

İnternetten pırlanta taslı takı satın alırken:

Tum urunlerde oldugu gibi satıcının profil yorumları  sizler icin onemlı bir faktor olmalıdır. İlan sayfalarında urun resmi tum detaylarının gorulebilmeleri icin cogunlukla buyuk resmedilmektedir. 1/1 oranında tam ebatları ile urun resmini gormeniz cogunlukla olanaksızdır ve sayfa incelemesi yaptıınız bilgısayar ekranı buyudukce resım daha buyuk gorunecektir. Ornegin bir yuzukte bire bir ebadı ekranınızda gorebilmenız icin ekrana parmagınızı urun resmi ile aynı acıda dayamanız ve sayfa kucultmesi yaparak yuzuk capını goz kararı parmak genisliginize esitlemeniz pratik bir yontemdir. Urun acıklamalarında yazılı olan tasın capını-clarity-karat agırlıgı ve renk kodu bilgilerini dikkate alınız. Şayet satıcı boyle bir bilgi gırmemisse mesaj yolu ile ogrenebılirsiniz veya karat agırlıgına gore ortalama buyuklugu hakkında internet araması yaparak fikir edinebilirsiniz.  "diamond size chart' ve "dıamond color chart" yazarak yapacagınız gorsel aramalar bu konularda size onemlı olcude bilgi verecektir.  urunu teslim alınca  memnun kalmazsanız alısverisi gerceklestırdiginiz platfomun veya satıcının  iade garantısi vermesi muhimdir.  Evınizde elmasın gercekligini test eden bir cihaz bulunmayacagı icin teslim aldıktan sonra henuz onay vermeden once kuyumcularda bulunan dıamond tester dedigimiz cihazlarla gercek elmas olup olmadıını test ettirmenız mumkundur,  bu islem 5 saniyeden kısa surmektedır. Bedeli yuksek olan bu takıları teslim alınca onay vermek yada iade gondermek konusunda hızlı karar vermeniz  satıcıların size olan guvenini tazeleyecektir. Tamtur tabır edilen  pırlanta taslı yuzuklerde urunun parmak genisliginize gore ayarlanabılmesi zahmetli bir istir,  ancak tam tur haricindeki tum pırlanta yuzuklerde sayet kullanılan meta altın ise yakınınızdaki bir kuyum tamircisinde  parmak genisliginize gore olcu ayarlaması kolay ve ekonomık bir islemdir.

Elmas  kalıcılıgı simgeleyen dogadaki en kıymetli  mineraldir.

Rehber tarihi: 28/11/2009  (07/05/2013  tarihinde güncellenmiştir.)

Rehber No: 415

Oylayan 35 kullanıcıdan 33 kullanıcı bu rehberi faydalı buldu.
Bu rehberi faydalı buldunuz mu? 
Evet   Hayır

Başa dön

Satın alma rehberi hazırlayın

İlgili kategorilerİlgili kategoriler