Satın Alma RehberiSatın Alma Rehberi

Pırlanta Satın Alma Rehberi

Satın alma rehberi hazırlayın.


Anahtar kelimeler:   tek taş yüzük  |  kolye/gerdanlık  |  küpe  |  pırlanta  |  broş

Pırlanta alışverişi yaparken ürünün değerlendirilmesi ve karşılaştırılması için göz önünde bulundurulması gereken dört kriter vardır: Kesim, karat ağırlığı, berraklık ve renk. Bu özellikler kısaca 4C olarak da bilinir. GittiGidiyor'da zevkinize ve bütçenize uygun pırlanta yüzük, kolye ve bilezik bulabilir, tek taşınızı buradan alabilirsiniz.

 

Pırlanta Kesim ve Şekillerini Öğrenin

Pırlanta şekilleri klasik yuvarlakların yanı sıra kalp, armut (damla) ve markiz gibi farklı modellerden oluşur. Kesimi ile pırlantanın şekli birbirinden farklı konulardır. O parçayı takacak kişinin zevkine ve tarzına göre pırlantanın şekli değişiklik gösterir.

Pırlantanın kusursuz bir rengi ve berraklığı olsa bile kötü bir kesimle daha mat görünecektir. Çünkü pırlantanın göz kamaştıran ışıltısı ve parlaklığı, ışığı yansıtma özelliği ile ilgilidir. İyi biçimli bir pırlanta, taşın ihtişamını en yüksek düzeye çıkarabilmek için ışığı yansıtır. Burada iyi biçimliden kasıt pırlantanın eşit boyutlara ve simetriye sahip olmasıdır. Böylece içerideki ışık her yüzeyden yansıyıp ışıltılı bir görünüm sağlayacaktır.

Elmasın 57 fasetli yani, ışığı yansıtan açılı yüzeyli kesilmiş hali olan pırlanta, üç bölümden oluşur: Taç, kemer ve külah. Kemerin üstündeki bölüme taç denilir. Burada fasetler daha fazla sayıda olduğu için ışık yansıması ve dolayısıyla parlaklık da daha fazla olur. Bu yüzden taşın geneline göre daha beyaz görünür. Pırlantanın kalınlığını etkileyen bir başka unsur da kemerin kalınlığıdır. Kemerin kalın olması daha mat görünüme neden olurken ince kemer de mıhlamaya karşı dayanıksızdır. Kemerin altındaki bölüm olan "külah", taşın emdiği ışığın dışarıya çıkmasını sağlar. Pırlantada tabladan külah ucuna kadar olan yüksekliğe "derinlik", kemerin bir uçtan bir uca kadar olan ölçüsüne ise "çap" denilir. Pırlantanın en üstündeki düz alan, en geniş yüzeyi "tabla" olarak adlandırılır. 


Pırlantada kesimin üç ögesi vardır:

- Kesim derecesi: Standart bir derecelendirme raporu kesimi, pırlantanın şekli veya ana hatları ile faset düzeninin modeli (kesim stili olarak da biliniyor) ile tanımlanıyor. Özetle kesim ölçülerinin incelenmesine dayanan kesim kalitesi.

- Kesim derinliği: Pırlanta kesiminin fazla sığ veya derin olması, ışığın yansıtılamadan külahtan kaçmasına ve parlaklığın azalarak taşın daha mat görünmesine neden olur.    

- Pırlanta yüzeyi: Cila kalitesi yani pırlanta yüzeyinin düzgünlüğü. Yüzeyin pürüzlü veya kalitesinin zayıf olması, pırlantanın parlaklığını ve dolayısıyla değerini azaltır.   

 

Pırlantanın Karat Ağırlığını Belirleyin

Karat, pırlanta ağırlık ölçüsüdür. Bir karat, 200 miligrama eşittir ve 100 puandır. Yani çeyrek karat 25 puandır ve 0.25 ct diye yazılır. Daha ağır ve büyük boyutlardaki pırlantalar daha zor bulunduğunda karat ağırlığı artıkça pırlanta fiyatında da artış olur. Eşit büyüklükteki iki pırlantanın fiyatı taşın kalitesi nedeniyle çok farklılık gösterebilir. Yüksek kalitede bir pırlanta her büyüklükte bulunabilir.

Alacağınız Pırlantanın Kaç Karat Olacağına Karar Verin

Karat(carat) sözcüğü bazen yanlışlıkla pırlantanın boyutlarını ifade etmek için kullanılır ancak karat aslında bir ağırlık birimidir. Bir karat (200 miligram eşdeğeri)100"puana" bölünebilir. 0,75 karatlık bir pırlanta aynı zamanda "75 puan" ya da 3/4 karatlık bir pırlanta olarak tanımlanabilir. Daha büyük elmaslar doğada daha az bulunur, bu yüzden daha pahalıdırlar. Örneğin, bir karatlık tek bir pırlanta aynı renk, berraklık ve kesimdeki yarım (0,50)karat ağırlığındaki iki pırlantadan daha maliyetli olacaktır.

Pırlantanıza sadece karat ağırlığı ile değer biçilmez. Kesim, berraklık ve renklerine bağlı olarak eşit karat ağırlığı olan iki pırlantanın değerleri çok değişik olabilir. Bunun ötesinde, daha küçük ama mükemmel kesimli, daha beyaz renkli ve lekesiz pırlanta daha az beyaz ve daha lekeli olan daha büyük pırlantadan daha değerli olabilir.

Aşağıdaki tabloda karatların milimetre olarak çaplarını görebilirsiniz. Elinize üzerinde milimetresi olan bir cetvel aldığınızda, almayı düşündüğünüz Pırlantanın büyüklüğünü verdiğimiz tablodan faydalanarak, rahatlıkla anlayabilirsiniz. Örneğin; 0,25 karatlık bir taşın çapı, 4,1 milimetre gelmektedir.

Almayı düşündüğünüz pırlantanızı tablodan seçin,  çapını cetvel ile kağıda çizin ve bu çapın etrafında bir daire oluşturun, böylece almayı düşündüğünüz pırlantanın büyüklüğü hakkında bir fikir sahibi olacaksınız. Ayrıca alacağınız pırlantanın yüzük üzerinde ve parmaktaki duruşu hakkında da karar verebilirsiniz.

 

Pırlantanın Berraklığını Araştırın

Pek çok pırlantada genelde gözle görülemeyecek kadar küçük saf karbon zerreleri (inklüzyon) vardır. Bu zerrecikler ne kadar az olursa pırlantada ışık o kadar çok yansıtılır ve değerli kabul edilir. Bir pırlantanın berraklığı inklüzyonların miktarı ve büyüklüğüyle belirlenir. Kusursuz pırlantalar doğada çok nadir bulunur ve bu yüzden çok değerlidir. Pırlantadaki inklüzyonlar bir büyüteçle gözlenir. Bu büyüteçlerle bir pırlanta gerçek ölçülerinden 10 kat daha büyük görülebilir. Uluslararası Gemoloji Enstitüsü'nün (IGI) berraklık derecelendirme ölçeğine göre:

Resim açıklamaları:

FL-IF: Kusursuz, tertemiz.
IF: İçi kusursuz, temiz ve nadir.
VVS: Çok çok küçük izler bulunur, ancak bunların 10 kat büyütülmüş halde tespiti zordur. Çok iyi kalite pırlanta.
VS: Çıplak gözle görülmeyen çok küçük izler vardır. VVS'ye göre daha ucuzdur. 
SI: Hafif inklüzyonlar vardır, ancak bunlar büyüteçle rahatlıkla görülebilir. Berraklık derecesi çok iyidir.   
I: Inklüzyonlar çıplak gözle görülebilecek kadar bellidir. 

 

Pırlantanın Rengini Değerlendirin

Pırlantaların çoğu göze beyaz (renksiz) gibi görünse de aralarında belli belirsiz ton farkları vardır. Prizma gibi ışığı bir renk tayfı içinde kıvılcımlar halinde dağıtan pırlantada renk azaldıkça bu kıvılcımlar daha da renklenir. Gökkuşağının tüm renkleri göze geri yansıdığı renksiz pırlantalar, çok az bulunduğu için en değerli pırlanta olarak kabul edilir. Ancak yine doğada nadir bulunan renkli pırlantalar da yine renksizler kadar değerli olabiliyor.

Pırlantada renk skalası açıktan koyuya doğru D'den Z'ye kadar sınıflandırılır.

Resim açıklaması

D-F: D, tamamen renksiz; E, çok beyaz; F, beyaz. Ancak uzmanlar E ile F sınıfındaki belli belirsiz rengi saptayabilir.
G-J: Nerdeyse renksiz, çok hafif renkli beyaz. I-J sınıflarında renk saptanabilir.

K-M: Bu taşlarda sarı renk görülür.

N-Z: Sarı, kahverengi ve grilerin bulunduğu bu sınıflar şampanya pırlantaları olarak da adlandırılır.

Z+: Fantezi (fancy) denilen bu pırlantalar kırmızı, mavi, pembe, yeşil, turuncu gibi farklı renklerde bulunabiliyor.

 

Sertifikalı Pırlantaları Görün

Sertifika veya başka bir deyişle Derecelendirme raporu, uluslararası gemolojik laboratuarlarının incelemeleri ve kontrolleri sonucunda taşın belirlenen özelliklerini içeren resmi bir kalite onay belgesidir. Pırlantanın kimlik belgesi olarak da kabul edilen bu raporda pırlantanın tam ölçüleri, ağırlığı, genel kalite özellikleri ve taşın çıkarılışından itibaren geçirdiği süreç gibi ayrıntılı ve açıklayıcı bilgiler bulunur. Kaliteli bir pırlanta satın almak için sertifikalı ürünleri tercih edin.    

Diğer Pırlanta ve Kristalleri Seçin

Bütün pırlantalar olduğu gibi doğadan gelmiyor, bazıları birtakım işlemler görüyor. Yaygın olarak kullanılan işlemlerden bazıları:

- Berraklığı iyileştirilen pırlantalar: Görülebilen kusurların ortadan kaldırılması için pırlantaya benzer bir madde çatlaklar içeriye uygulanır. Işık, kusuru göstermeden taşın içinde dolaşır.  Malzeme çok çok az miktarda kullandığı için pırlantaya ağırlık yüklemez.

- Rengi iyileştirilen pırlantalar: Taşın rengini değiştirmek veya rengini artırmak için birkaç yöntem vardır. Yüksek enerjili parçacık kullanarak ışınlama gibi. Sonuçlarına göre rengi değiştirilen veya artırılan pırlantalar, eski hallerine göre daha değerli olabilir. Güvenli ışınlama taşın rengi dışında başka bir şekilde etki etmez.

- Lazer delme pırlantalar: İnklüzyonları ortadan kaldırmak için kullanılan bir yöntem. Lazer delmeyle kalıcı inklüzyonlar yok edilebiliyor ve bu işlem taşın dayanıklılığını etkilemiyor. 

Laboratuar ortamında yapılan pırlantalar ise:

- Yüksek Basınç Yüksek Isı (HPHT): HPHT pırlantalar, organik pırlantayı meydana getiren jeolojik koşulların canlandırılmasıyla yapılıyor. Pırlantanın özünü sağlayan küçük bir çekirdek, karbonun yüzeyine yerleştiriliyor ve çok yüksek basınç ve ısı uygulanıyor. İşlem sonunda karbon, pırlanta kristale dönüşüyor.

- Kimyasal Buhar Biriktirme (CVD): CVD sürecinde önce gaz formundaki karbon hidrojen ve metan gazıyla karıştırılıyor. Karışım ısındığında çekirdeğe dökülüyor ve yavaşça pırlanta haline geliyor.

Pırlantaya benzeyen diğerleri:     

- Cubic Zirconia (CZ): Zirkonyum dioksitin kübik kristal formudur. Pırlantayla benzerliği, düşük maliyeti, dayanıklılığıyla sentetik kübik zirkonyum dioksit, mücevher yapımında yaygın olarak kullanılır. Ancak pırlanta ile aynı saflığa sahip değildir.

- Moissanite: Görüntüsü pırlantaya benzeyen moissanite, silisyum karbürden yapılır. Dayanıklılığı, inklüzyonları ve parlaklığıyla pırlantaya benzer. 

- İmitasyon pırlanta: Pırlantaya benzetilerek kesilen kristallerdir. Gerçeklerininki gibi ışıltıya ve dayanıklılığa sahip değildir. 

 

Vurgulu Tek Taş Pırlanta Yüzükler

Vurgulu tek taş pırlanta yüzüklerde pırlantanın yanında yakut, zümrüt gibi diğer değerli taşlar da dekoratif olarak kullanılabilir. Bu yüzüklerde bulunan bütün taşların karat ölçümü sertifikalarda ayrı ayrı belirtilir. Örnek olarak: Pırlanta 0.35 karat Safir 0.65 karat vb.

 

Pırlantaların Bakımını Yapın

Pırlanta, doğada kendiliğinden oluşan en sert maddelerden biri olmasına rağmen zarar görebilir. Parçaları birbirinden ayrı, yumuşak kumaşlı keselere koyarak birbirlerine ve diğer mücevherlerle temas etmeden muhafaza edebilirsiniz. Toz, parfüm, cilt yağı, kozmetik ürünler pırlantanın parlaklığını kaybetmesine neden olabilir. Bu yüzden pırlantaları belli aralıklarla sabun ve suyla temizleyin. Kurumaya bırakın daha sonra yumuşak bir kumaşla parlatın. Ara sıra kullanılmış, yumuşak kıllı diş fırçasıyla pırlantalarınızı fırçalayabilirsiniz. Böylece çatlaklar arasında biriken kir de temizlenmiş olur. Daha dayanıklı lekeler için yumuşak bir fırça ve suyla karıştırılmış amonyak (dörtte bir oranında) kullanabilirsiniz. Kuyumcular da pırlantaların ve değerli taşların temizliğini yapıyor.

 

 

Pırlantaları GittiGidiyor'da Bulun

Pırlanta ile ilgili GittiGidiyor'da listelenen ürünleri görmek için; Mücevher&Saat kategorisini tıklamalısınız.

- Kategorilerde arayın: GittiGidiyor Ana Sayfasının sol köşesinde yer alan Kategoriler bölümünden;

Mücevher&Saat > Mücevher & Değerli Taşlar > Bilezik / Bileklik, Broş / İğne, Değerli Taşlar, Kolye, Kolye ucu, Madalyon, Küpe, Yüzük, Setler

Mücevher&Saat > Saatler > Kol Saati

Antikalar & Sanat > Antika Mücevher & Takı > Bilezik / Bileklik, Broş / İğne, Kolye / Gerdanlık, Yüzük

Mücevher&Saat > Diğer Mücevher & Takılar gibi pırlanta ile ilgili alt kategorilere ulaşabilir, aradığınız ürünü ve daha fazlasını burada bulabilirsiniz.

- Arama çubuğundan faydalanın: Belli kriterler belirtip tüm kategoriler içinde veya tıklamayla açılan mönüden belirli bir kategoride ürünleri listelemenizi sağlayan arama çubuğunu da kullanabilirsiniz. "Tek taş pırlanta yüzük"  yazarak özellikle aradığınız ürünleri listeleyebilirsiniz.

- Anahtar Kelimeleri kullanın: GittiGidiyor'un arama çubuğuna aradığınız ürünle ilgili bir kelime ya da başlık girerseniz, aradığınız ürünle ilgili sitedeki satışları görebilirsiniz. Örneğin; arama çubuğuna "pırlanta yüzük" yazıp arama yapınız. Daha fazla bilgiye ulaşmak ve anahtar kelimeleri öğrenmek için GiitiGidiyor'un Arama İpuçları linkini tıklayabilir ya da nasıl arama yapılacağını ekran görüntüleriyle anlatan videomuzu izleyebilirsiniz.

 

Pırlantaları Güvenle Alın

Bir ürün satın almadan önce, iyi düşünüp doğru karar verin. Satıcınızı mutlaka araştırın ve GittiGidiyor'un sizi Sıfır Risk ile güvence altına aldığını unutmayın.

Ne satın aldığınızı bilin

Ürün açıklamalarını ve detaylarını dikkatlice okuyun.

  • Kargo bedeli hakkında satıcıya mesaj göndererek bilgi talep edebilirsiniz.
  • Daha fazla bilgiye ulaşmak için, satıcının kullanıcı adına tıklayarak veya satıcı profilinin altında yer alan "Satıcıya soru sor" linkinden satıcıya mesaj yollayabilirsiniz.
  • GittiGidiyor'daki işlemlerinizi Bana Özel sayfasından mutlaka takip ediniz.

Satıcınızı tanıyın
Doğru ve güvenli bir alışveriş için satıcınızı kullanıcı profilinden araştırabilirsiniz.

  • Satıcının diğer kullanıcılardan aldığı puanlar ve yorumlar nasıl? Satıcı toplam kaç adet satış işlemi gerçekleştirmiştir? Olumlu puanlarının yüzdesi kaçtır?
  • Bu satıcıdan daha önce alışveriş yapmış olan kullanıcılar satıcı hakkında nasıl yorumlar yapmış? Yapılan yorumlarda satıcı tavsiye edilmekte midir?

Alıcı müşteri koruması
Satın alma işleminde istenmedik bir durum söz konusu olduğunda, GittiGidiyor ve Sıfır Risk devreye girer.

  • Sıfır Risk ile güvenle alın: Sıfır Risk sistemi, GittiGidiyor'un 2001 yılında keşfettiği ödeme-onay sistemidir. Sıfır Risk sistemi sayesinde, satın aldığınız ürünü 3 gün boyunca deneme ve risk almadan alışveriş yapma imkânına sahip olursunuz.

GittiGidiyor Destek Hattı: Size en hızlı şekilde geri dönebilmemiz için mesajınızı Destek Hattı'na yollayabilirsiniz. Sorularınız en kısa zamanda yanıtlanacaktır.

Başa dön

Satın alma rehberi hazırlayın.

İlgili kategorilerİlgili kategoriler