Satın Alma RehberiSatın Alma Rehberi

Oto ses sistemi kurulumunda dikkat edilmesi gereken hususlar

Satın alma rehberi hazırlayınAnahtar kelimeler:   oto ses sistemi  |  hoparlör  |  bass  |  amfi anfi  |  mid component

Aracınıza oto ses sistemi kurmaya karar verdiğiniz andan itibaren uzun bir araştırma sürecine girmiş olursunuz. bu süreçte dikkate almanız gereken bir kaç faktör vardır. bunlardan ilki kurmayı düşündüğünüz ses sistemi için aracınızın elverişli olup olmadığıdır. ikinci olarak bu sistem için ayırdığınız bütçe ile sahip olabileceğiniz en iyi sisteme karar vermeniz gerekiyor.

İyi bir sisteme sahip olmak için ilk olarak belirli niteliklere sahip bir ana üniteye ihtiyacınız olacak. Alacağınız ana ünite aracınızdaki hoparlörlerin hepsini ayrı ayrı kontrol edebilmelidir. Bunun yanısıra ilave bir amfi ile sistemin her zaman kuvvetlendirebileceği düşünülerek ana ünitenizin  ekstra bir  amfi çıkışının olmasına dikkat edilmeli. 
 

Aracınızda kaliteli müzik dinlemek için mutlaka CD, hafıza kartı ve USB disk gibi dijital veri depolanabilen birimleri destekleyen bir ana üniteye  sahip olmak gerekiyor.

Ana üniteyi seçtikten sonra sıra aracınızda kullanacağınız hoparlörlere geliyor. Kısıtlı bir bütçeye sahipseniz aracınızın orjinal hoparlörlerini kullanarak sistemi tamamlayabilirsiniz. bunun için Aracın orjinal hoparlör yuvaları yeterli olacaktır.

Aracınızda istediğiniz sesi  kalabalık bir hoparlör sayısıyla değil de kaliteli ve berrak ses verebilecek hoparlörler kullanarak elde etmeye çalışın. Çünkü hiçbir zaman çok ilave daha kaliteli ve yüksek ses elde etmeniz anlamına gelmiyor.

Hoparlör seçiminizi aracınızda dinlemeyi düşündüğünüz müzik tarzına uygun yapın. Unutmamalısınız ki hiçbir hoparlör her müzik türü için uygun değildir.

Anfili bir tesisat kullanmayı düşünüyorsanız dinleyeceğiniz müzik tarzına uygun bir subwoofer de kullanabilirsiniz. subwoofer'lar  20-100Hz arasındaki düşük frekanslı sesleri verebilen irice hoparlörlerdir. Profesyonel bir müzik tesisatı için küçük dahi olsa mutlaka bir subwoofer kullanmanız gerekmektedir. düşük frekanslı sesleri sadece subwooferlar çıkarabilmektedir. subwoofer ile müzik dinlerken sadece duymakla kalmaz aynı zamanda müziği hissedersiniz de.

Hoparlörlerden sonra sıra sisteminize uygun bir amfi seçmeye gelir.  Amfi ses gücünü ve kalitesini artırmaya yarar. Eğer Amfiyi otomobilinizin Orijinal radyo/teybine bağlamak istiyorsanız teybinizin anfi ile uyumluluğundan emin olmanız gerekir.


Anfi gücüne karar verirken dikkat etmeniz gereken en önemli şey
Amfiler mono, iki kanal,dört veya beş kanal çıkışa sahip olmak üzere farklı sayıda ses çıkışlarına sahiptirler. İleride doğabilecek ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurarak bazı ekstra özelliklere uyumlu bir amfi tercih etmenizde fayda var. Amfinizi hoparlörlerinizin türüne göre ayarlayabilmek için  crossover bas ve tiz ayarı yapabiliyor olmasına dikkat etin.

Son olarak Ses sisteminizin bağlantısında kullanacağınız bağlantı kablo ve aparatları  Konusu var. Sisteminizde kullanacağınız kabloların yeterli kalınlıkta ve kalitede olması çok önemlidir. Birimler arasındaki ses aktarımını kabloların yaptığını düşünürsek kabloların kaliteli bir ses almak için ne kadar önemli oldğunu daha iyi anlarız. servet harcadığınız bir sistemin kurulumunda kalitesiz kablo kullanmanız bütün emeklerinizin boşa gitmesine neden olabilir.

 sevgilerimle,

MONO DRAM

 

Rehber tarihi: 11/03/2011  (08/08/2015  tarihinde güncellenmiştir.)

Rehber No: 1047

Oylayan 30 kullanıcının tamamı bu rehberi faydalı buldu.
Bu rehberi faydalı buldunuz mu? 
Evet   Hayır

Başa dön

Satın alma rehberi hazırlayın