Satın Alma RehberiSatın Alma Rehberi

Nişan Yüzüğü Satın Alma Rehberi

Satın alma rehberi hazırlayın.


Anahtar kelimeler:   yüzük  |  pırlanta  |  tek taş  |  nişan yüzüğü  |  platin yüzük

Bütçenize göre bir nişan yüzüğü satın almadan önce sevgilinizin ne tarz yüzüklerden hoşlandığını ve pırlanta satın alırken dikkat edilmesi gereken noktaları öğrenin ( Bknz. Pırlanta Satın Alma Rehberi). İyi bir nişan yüzüğü alabilmeniz için en az iki aylık maaşınızı bu yüzük için harcamanız gerekebilir. Ama sevgilinizin alacağınız bu yüzüğü her gün takacağını da unutmayın. Çiftler genellikle nişan yüzüklerinde pırlantayı tercih ederler çünkü pırlanta saflık ve gücü temsil eder. Nişan yüzüğü olarak safir, yakut gibi diğer değerli taşları da tercih edebilirsiniz. GittGidiyor'dan alacağınız nişan yüzüğü ile yeni bir yuva kurmaya hazır olun.

 

Sevgilinizin Yüzük Tercihini Keşfedin

Sevgilinizin ne tarz bir nişan yüzüğünden hoşlanacağını anlamak için biraz dedektiflik yapmanız gerekebilir. Eğer yüzük tercihleri ile ilgili kendisiyle hiç konuşmadıysanız sevgilinizin kız arkadaşlarından yardım alabilir ya da mücevher kutusuna bir göz atabilirsiniz. Sözlünüz sadece sarı altın mücevherden hoşlanıyorsa sarı altından bir nişan yüzüğü ve kolye satın alabilirsiniz. Beyaz altın, platin veya gümüşten hoşlanıyorsa ona platin veya beyaz altın bir nişan yüzüğü satın alabilirsiniz.
Modern zamanın gelinleri daha çok klasik ve sade görünümlü nişan yüzüklerini tercih ederler:

  • Tek taş pırlanta yüzükler: Tek taş nişan yüzüklerinin üzerinde tek taşlı pırlanta vardır. Eğer alacağınız yüzüğün stili konusunda emin olamadıysanız tek taş nişan yüzüğü iyi bir tercih olabilir.
  • Vurgulu tek taş pırlanta yüzükler: Vurgulu tek taş pırlanta yüzüklerde pırlantanın yanında yakut, zümrüt gibi diğer değerli taşlar da dekoratif olarak kullanılabilir. Bu yüzüklerin karat ölçümü yüzükte bulunan bütün taşların karat ölçümünün toplamıdır.
  • Üç taşlı pırlanta yüzükler: Üç taşlı pırlanta yüzüklere üçleme veya geçmiş-şimdi-gelecek yüzükleri de denir. Üçlü pırlantaların her biri ilişkinizin geçmişini, şimdisini ve geleceğini temsil eder.

Sevgilinize/sözlünüze nişan yüzüğünün yanında takım halinde kolyesini, küpesini de içeren bir düğün seti satın alabilir ya da değerli taşlar ve stillerden farklı kombinasyonlar çıkartabilirsiniz. Sözlünüz antika yüzüklerden hoşlanıyorsa GittiGidiyor'un Antikalar & Sanat kategorisine göz atabilir, aradığınız yüzüğü burada bulabilirsiniz.

 

Sevgilinizin Seveceği Pırlantayı Seçin

Pırlanta nişan yüzüğü satın alırken pırlantanın kalitesine, boyutlarına dikkat edin; bu yüzüğün alabileceğiniz en güzel nişan yüzüğü olduğundan emin olun. Mücevher endüstrisi pırlantanın kalitesini ölçerken şu dört özelliğe dikkat eder:
Pırlantanın kesimi, karatı, berraklığı ve rengi.

Pırlantanın kesimine ve şekline bakın

Pırlanta şekilleri klasik yuvarlakların yanı sıra kalp, armut (damla) ve markiz gibi farklı modellerden oluşur. Kesimi ile pırlantanın şekli birbirinden farklı konulardır. O parçayı takacak kişinin zevkine ve tarzına göre pırlantanın şekli değişiklik gösterir.

Pırlantanın kusursuz bir rengi ve berraklığı olsa bile kötü bir kesimle daha mat görünecektir. Çünkü pırlantanın göz kamaştıran ışıltısı ve parlaklığı, ışığı yansıtma özelliği ile ilgilidir. İyi biçimli bir pırlanta, taşın ihtişamını en yüksek düzeye çıkarabilmek için ışığı yansıtır. Burada iyi biçimliden kasıt pırlantanın eşit boyutlara ve simetriye sahip olmasıdır. Böylece içerideki ışık her yüzeyden yansıyıp ışıltılı bir görünüm sağlayacaktır.

Alacağınız pırlantanın kaç karat olacağına karar verin

Karat, pırlanta ağırlık ölçüsüdür. Bir karat, 200 miligrama eşittir ve 100 puandır. Yani çeyrek karat 25 puandır ve 0.25 ct diye yazılır. Daha ağır ve büyük boyutlardaki pırlantalar daha zor bulunduğunda karat ağırlığı artıkça pırlanta fiyatında da artış olur. Eşit büyüklükteki iki pırlantanın fiyatı taşın kalitesi nedeniyle çok farklılık gösterebilir. Yüksek kalitede bir pırlanta her büyüklükte bulunabilir. Düşük karatlı pırlantalar ise bütçenize daha uygun fiyatlara satın alınabilir.

Pırlantanın berraklığını araştırın

Pek çok pırlantada genelde gözle görülemeyecek kadar küçük saf karbon zerreleri (inklüzyon) vardır. Bu zerrecikler ne kadar az olursa pırlantada ışık o kadar çok yansıtılır ve değerli kabul edilir. Bir pırlantanın berraklığı inklüzyonların miktarı ve büyüklüğüyle belirlenir. Kusursuz pırlantalar doğada çok nadir bulunur ve bu yüzden çok değerlidir. Pırlantadaki inklüzyonlar bir büyüteçle gözlenir. Bu büyüteçlerle bir pırlanta gerçek ölçülerinden 10 kat daha büyük görülebilir. Uluslararası Gemoloji Enstitüsü'nün (IGI) berraklık derecelendirme ölçeğine göre:
FL-IF: Kusursuz, tertemiz.
IF: İçi kusursuz, temiz ve nadir.
VVS: Çok çok küçük izler bulunur, ancak bunların 10 kat büyütülmüş halde tespiti zordur. Çok iyi kalite pırlanta.
VS: Çıplak gözle görülmeyen çok küçük izler vardır. VVS'ye göre daha ucuzdur. 
SI: Hafif inklüzyonlar vardır, ancak bunlar büyüteçle rahatlıkla görülebilir. Berraklık derecesi çok iyidir.   
I: İnklüzyonlar çıplak gözle görülebilecek kadar bellidir. 

Hangi renk pırlanta alacağınıza karar verin

Pırlantaların çoğu beyaz renkte gözükse de her birinin üzerinde sarı izler vardır. Renksiz pırlantalar D, E ve F kategorisindedir ve en değerli pırlantalar arasındadır. Pırlantada renk skalası açıktan koyuya doğru D'den Z'ye kadar sınıflandırılır.  Neredeyse renksiz sayılabilecek pırlantalar ise G, H, I ve J kategorisinde değerlendirilir. Derin renklere sahip göz alıcı/fantezi pırlantalar ise (Z+ pırlantalar olarak da bilinir) bazen aynı karat ağırlığındaki renksiz pırlantalardan daha pahalı olabiliyorlar. Göz alıcı/fantezi pırlantalar, özellikle ünlülerin de tercihidir. Bu pırlantalar derin sarı, pembe, yeşil, mavi ve siyah gibi değişik renklerde bulunabilir.

D-F: D, tamamen renksiz; E, çok beyaz; F, beyaz. Ancak uzmanlar E ile F sınıfındaki belli belirsiz rengi saptayabilir.
G-J: Nerdeyse renksiz, çok hafif renkli beyaz. I-J sınıflarında renk saptanabilir.

K-M: Bu taşlarda sarı renk görülür.

N-Z: Sarı, kahverengi ve grilerin bulunduğu bu sınıflar şampanya pırlantaları olarak da adlandırılır.

Z+: Fantezi (fancy) denilen bu pırlantalar kırmızı, mavi, pembe, yeşil, turuncu gibi farklı renklerde bulunabiliyor.

Sertifikalı Pırlantaları Görün

Sertifika veya başka bir deyişle Derecelendirme Raporu, uluslararası gemolojik laboratuarlarının incelemeleri ve kontrolleri sonucunda taşın belirlenen özelliklerini içeren resmi bir kalite onay belgesidir. Pırlantanın kimlik belgesi olarak da kabul edilen bu raporda pırlantanın tam ölçüleri, ağırlığı, genel kalite özellikleri ve taşın çıkarılışından itibaren geçirdiği süreç gibi ayrıntılı ve açıklayıcı bilgiler bulunur. 

Kaliteli bir pırlanta almak için:

- Saygın bir gemolojik laboratuarını tercih edin: Pırlantanın derecelendirme raporunun itibarlı bir gemoloji laboratuarından çıktığından emin olun. İsimsiz laboratuarların güvenirliliği ve tarafsızlığı konusunda sorun yaşayabilirsiniz.

- Derecelendirme raporu fotoğraflarını değerlendirin: Listelenen ürünler arasında derecelendirme raporunun fotoğrafı ve seri numarası olanları tercih edin. Bazı laboratuarlar seri numarasını yazdığınızda o pırlantanın raporunu ve özelliklerini onayladıklarını online olarak doğruluyor.

- Pırlantanın orijinini keşfedin: Aldığınız ürünle ilgili anlaşmazlık yaşamamak için satıcılardan, pırlantalarının orijini doğrulamak için geçirdiği süreç hakkında daha fazla bilgi isteyin. 

- Gemolojik laboratuarlarını araştırın: Pırlanta almadan önce derecelendirme raporunu veren laboratuar hakkında bilgi sahibi olun. Çünkü laboratuarların şöhretleri de zamanla değişebilir.

Önemli gemoloji laboratuarlarından bazıları:

- Amerikan Gemoloji Enstitüsü (GIA): 1931'de kurulan ve kar amacı gütmeyen GIA, pırlanta derecelendirmesinde önde gelen otorite olarak kabul edilir. Merkezi Carlsbad California'da bulunan enstitünün, dünyanın çeşitli yerlerinde laboratuarları ve eğitim merkezleri bulunmaktadır.

- Uluslararası Gemoloji Enstitüsü (IGI): New York'taki merkezinden ve ABD'deki birçok noktada pırlanta de değerli taşların derecelendirmesini yapıyor.

- Amerikan Gemoloji Derneği Laboratuarları (AGSL): 1978'de kurulan AGSL'nin merkezi Las Vegas Nevada'dadır.   

- Avrupa Gemoloji Laboratuarı USA (EGL-US): EGL adını taşıyan birkaç bağımsız derecelendirme laboratuarı mevcuttur. Ancak ABD'de sadece EGL-US'in yasal olarak EGL sertifikasını verme yetkisi vardır. EGL-US 1986'dan bağımsız olarak faaliyet göstermektedir ve merkezi New York'tadır.

GittiGidiyor'dan pırlanta yüzük, nişan yüzüğü, evlilik yüzüğü, alyans ararken ürünün sertifikası olup olmadığına dikkat edin. Özellikle sertifikanın fotoğrafının ve seri numarasının gözüktüğü ürünleri tercih edin.

 

Nişan Yüzüklerini GittiGidiyor'da Bulun

Pırlanta ile ilgili GittiGidiyor'da listelenen ürünleri görmek için; Mücevher&Saat kategorisini tıklamalısınız.

- Kategorilerde arayın: GittiGidiyor Ana Sayfasının sol köşesinde yer alan Kategoriler bölümünden;

Mücevher&Saat > Mücevher & Değerli Taşlar > Bilezik / Bileklik, Broş / İğne, Değerli Taşlar, Kolye, Kolye ucu, Madalyon, Küpe, Yüzük, Setler

Mücevher&Saat > Saatler > Kol Saati

Antikalar & Sanat > Antika Mücevher & Takı > Bilezik / Bileklik, Broş / İğne, Kolye / Gerdanlık, Yüzük

Mücevher&Saat > Diğer Mücevher & Takılar gibi pırlanta ile ilgili alt kategorilere ulaşabilir, aradığınız ürünü ve daha fazlasını burada bulabilirsiniz.

- Arama çubuğundan faydalanın: Belli kriterler belirtip tüm kategoriler içinde veya tıklamayla açılan mönüden belirli bir kategoride ürünleri listelemenizi sağlayan arama çubuğunu da kullanabilirsiniz. "Tek taş pırlanta yüzük"  yazarak özellikle aradığınız ürünleri listeleyebilirsiniz.

- Anahtar Kelimeleri kullanın: GittiGidiyor'un arama çubuğuna aradığınız ürünle ilgili bir kelime ya da başlık girerseniz, aradığınız ürünle ilgili sitedeki satışları görebilirsiniz. Örneğin; arama çubuğuna "pırlanta yüzük" yazıp arama yapınız. Daha fazla bilgiye ulaşmak ve anahtar kelimeleri öğrenmek için GiitiGidiyor'un Arama İpuçları linkini tıklayabilir ya da nasıl arama yapılacağını ekran görüntüleriyle anlatan videomuzu izleyebilirsiniz.

 

Nişan Yüzüklerini Güvenle Alın

Bir ürün satın almadan önce, iyi düşünüp doğru karar verin. Satıcınızı mutlaka araştırın ve GittiGidiyor'un sizi Sıfır Risk ile güvence altına aldığını unutmayın.

Ne satın aldığınızı bilin

Ürün açıklamalarını ve detaylarını dikkatlice okuyun.

  • Kargo bedeli hakkında satıcıya mesaj göndererek bilgi talep edebilirsiniz.
  • Daha fazla bilgiye ulaşmak için, satıcının kullanıcı adına tıklayarak veya satıcı profilinin altında yer alan "Satıcıya soru sor" linkinden satıcıya mesaj yollayabilirsiniz.
  • GittiGidiyor'daki işlemlerinizi Bana Özel sayfasından mutlaka takip ediniz.

Satıcınızı tanıyın
Doğru ve güvenli bir alışveriş için satıcınızı kullanıcı profilinden araştırabilirsiniz.

  • Satıcının diğer kullanıcılardan aldığı puanlar ve yorumlar nasıl? Satıcı toplam kaç adet satış işlemi gerçekleştirmiştir? Olumlu puanlarının yüzdesi kaçtır?
  • Bu satıcıdan daha önce alışveriş yapmış olan kullanıcılar satıcı hakkında nasıl yorumlar yapmış? Yapılan yorumlarda satıcı tavsiye edilmekte midir?

Alıcı müşteri koruması
Satın alma işleminde istenmedik bir durum söz konusu olduğunda, GittiGidiyor ve Sıfır Risk devreye girer.

  • Sıfır Risk ile güvenle alın: Sıfır Risk sistemi, GittiGidiyor'un 2001 yılında keşfettiği ödeme-onay sistemidir. Sıfır Risk sistemi sayesinde, satın aldığınız ürünü 3 gün boyunca deneme ve risk almadan alışveriş yapma imkânına sahip olursunuz.

GittiGidiyor Destek Hattı: Size en hızlı şekilde geri dönebilmemiz için mesajınızı Destek Hattı'na yollayabilirsiniz. Sorularınız en kısa zamanda yanıtlanacaktır.

Başa dön

Satın alma rehberi hazırlayın.