Satın Alma RehberiSatın Alma Rehberi

Mobilyada Kullanılan Malzemeler Nelerdir, Farkları Nedir?

Satın alma rehberi hazırlayınAnahtar kelimeler:   mobilya  |  mdf  |  sunta  |  masif  |  sunta lam

    Bir mobilyacı olarak ben de bazı tüyolar vermek istiyorum. Halk arasında bazı yanlış bilinenler var, en çok karşılaştıklarımı sizlerle paylaşmak istedim. Bir numaralı yanlış; birkaç yerden duyduğunuz birkaç kelime ile işi bildiğinizi göstermeye çalışmayın; çünkü çok kolay anlaşılır. Ben şimdi aşağıda en çok karşılaştığım soru ve açıklamaları yazıyorum:
    Masif kelimesi mobilyada ağaç bölümler için kullanılır. İnsanlar bunun kalite ile eşdeğer olduğuna inanır. Aslında masif ağacın kullanılma sebebi sağlamlığıdır ve taşıyıcı bölümlerde kullanılır. Mobilyanın kalan kısımlarında masif ağaç kullanma zorunluluğu olmadığı gibi MDF kullanılması hem maliyet avantajı sağlar hem de aynı işlevi görür. Her yerde masif kullanmanın bir sakıncası da ağacın çalışması diye tabir edilen unsurdur. Malesef ülkemizde iyi fırınlanmayan ağaçlardan mobilya yapılır ve bir süre sonra yamulmalar görülür. Genelde el yapımı mobilyalar masiftir. Bu soru satıcıya sizin kulaktan dolma bilgilere sahip olduğunuzu gösterir unutmayın!!!
    Her ikisi de talaşın preslenmesi ile oluşmuş tabakalardır. Sunta ucuz ve nispeten dayanıksız bir malzemedir. İnce yapılıdır ve sık bir malzeme değildir. Genelde dolap arkalığı ve benzeri yerlerde kullanılır. Sunta mobilyada iyi bir çözüm değildir. Bir süre sonra açma yapması kaçınılmazdır.(Üzeri kullanılan yüzeylerde) MDF ise daha iyi preslenmiş, daha kalın ve suntaya oranla daha sağlam bir malzemedir. Masa tablaları, dolap kapakları ve benzer yerlerde kullanılır. Muhtelif kalınlıkları mevcuttur. 
    Suntanın ve MDF nin üzerine laminasyon işlemi sonucu kaplama görüntüsü verme işlemi sonucu oluşturulur. Laminasyon uygulaması malzemelerin dayanıklılığını da artırır. Ayrıca son dönemde hemen her kaplamanın dokusunu oluşturabiliyorlar. Görsel açıdan da başarılı. Eğer kaplama kullanılması ekonomik anlamda mümkün değilse düşünülebilir. Seri üretim yapan bir çok kurum bu sistemi kullanıyor. Yalnız son dönemde Melamin malzemeye dönüş var. 
    Ağaç gövdesinden ince kesitler alınır. Her ağacın kendine özgü bir dokusu vardır. İşlemler sonucu şerit veya tabaka haline getirilir. Üç çeşit olarak mevcuttur. Doğal Kaplama, Yapay Kaplama ve Yapay Dokulu Doğal Kaplama. Doğal kaplama ağacın dokusunun değiştirilmeden kaplamaya dönüştürülmesidir. Doğada çok bulunan ve pahalı olmayan tüm ağacların doğal kaplaması kullanılır. Yapay Kaplama adı üstünde ağaç değildir. Yapay Dokulu Doğal Kaplama ise yine ağaç kaplamadır ama üzerindeki doku işlemler sonucu değiştirilir. Ender bulunan veya çok pahalı olan ağaç dokuları için kullanılır. Ayrıca doğal kaplamada her serinin farklı olma riski vardır. Yapay dokuda süreklilik sağlanabilir. 

Kaplamada dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

En çok kullanıldığı sanılan kaplama Wenge'dir. Mesamatlı (ince çizgi delikleri olan), doğal rengi kahverengi üst kalite ve pahalı bir kaplamadır. Birçok imalatcı ucuz bir kaplama kullanıp üzerine wenge rengi cila atmaktadır. Buna dikkat... Aldığınız mobilyanın değerini hakedip etmediğini anlamak isterseniz görünmeyen kısımlarına bakın... Dıştaki kaplama çekmece içlerinde vb. kullanılmış mı? Yoksa ucuz bir kaplama kullanılıp renk mi atılmış? 

Rehber tarihi: 27/09/2010  (11/10/2016  tarihinde güncellenmiştir.)

Rehber No: 826

Oylayan 8 kullanıcının tamamı bu rehberi faydalı buldu.
Bu rehberi faydalı buldunuz mu? 
Evet   Hayır

Başa dön

Satın alma rehberi hazırlayın

Kullanıcının diğer rehberleriKullanıcının diğer rehberleri

İlgili kategorilerİlgili kategoriler