Satın Alma RehberiSatın Alma Rehberi

Mey Çalmanın ve Bakımının Püf Noktaları

Satın alma rehberi hazırlayınAnahtar kelimeler:   mey  |  duduk  |  mey kamışı  |  mey nasıl çalınır?  |  balaban

Mey nasıl üflenir?

Mey çalmaya karar verdiniz ve bir mey aldınız. Fakat ses çıkartamıyor veya mey ile kamışı arasında bağlantı kuramıyorsunuz? Öncelikle yapılması gereken mey kamışını bir elimize meyi de diğer elimize alıp; mey kamışının meye takılan kısmından tutup meyin üst kısmına kamışın üfleme yeri meye düz gelecek şekilde sıkıca takmak. Eğer boş bir şekilde tutturursanız hava alır ve nefesin bir kısmı boşa gider. Sonra mey kamışını dudaklarınızın içinde bir müddet ıslattıktan sonra orta kelepçesini uygun bir yerde sabitleyin(kamışın ağız kısmından baktığınızda yaklaşık 1mm kadar açıklık olsun) ve üfleyin. Nefesi fazla harcamayacak şekilde uygun bir konumda kelepçeyi sabitleyin. Evet meyiniz çalmaya hazır.

Meyin akordu nasıl yapılır?

Meyden çıkan seslerin yani akordunun düzgün olup olmadığını kontrol etmek için; üstten 5 parmağınızı kalatıp üfleyin ve daha sonra üstten 2 parmağınız kapalı konuma getirin ve bu iki sesin birbiri arasında uyumuna bakın. Eğer bu sesler doğru geliyorsa meyiniz sağlam akortlu bir mey demektir ve melodi çalmaya başlayabilirsiniz. Mesela; üstten 5 parmak kapalı la ise akort cihazına göre, 2 parmak kapalı üflediğinizde "re" olması gerek.

Mey bakımı nasıl yapılmalıdır?

Çalma işiniz bitti ve kamışı çıkardınız. Kamış ıslak olduğundan dolayı öylece bir yere bırakırsanız kamış bozulur. Yapmanız gereken şey kamışın ağzını kıskaç ile kapatmanız. Normalde mey kamışlarının ağzında mey ağız kelepçesi dediğimiz bir kelepçe olması gerekmektedir.O kelepçeyi takmanız ve kamışın ağzını korumaya almanız gerekir. O kelepçe yok ise kamış ıslak olduğundan bir yere bıraktığınızda kendiliğinden kurumaya başlar ve mey kamışının ağzı kurudukça baya bir açılır ve kamış bozulur. Siz tekrar çalmak için elinize aldığınızda orta kelepçesini ağzını kapatmak için kuru bir vaziyette bastırdığınızda kamışı kırarsınız.

Bu bilgiler dudukta da aynıdır. Dudukla mey sadece delik ve kamışının farklılığından birbirinden ayrılır. Duduk kamışının ton itibariyle sesi farklıdır. Yoksa ikisi de aynı tip kamışla çalınır. Ama duduğun sesi daha boğuk pes bir yapıya sahiptir. Meyde ise kamış daha tizdir ve zınlama sesi gibi ince ince titrer. 

Rehber tarihi: 01/02/2010  (03/06/2016  tarihinde güncellenmiştir.)

Rehber No: 485

Oylayan 11 kullanıcının tamamı bu rehberi faydalı buldu.
Bu rehberi faydalı buldunuz mu? 
Evet   Hayır

Başa dön

Satın alma rehberi hazırlayın

Kullanıcının diğer rehberleriKullanıcının diğer rehberleri