Satın Alma RehberiSatın Alma Rehberi

Kol Saati Satın Alma Rehberi

Satın alma rehberi hazırlayın.


Anahtar kelimeler:   saat  |  kol saati  |  cep saati  |  dijital saat  |  quartz

Kol saati ve cep saatleri zamanı söylemenin de ötesinde önemli aksesuarlardır. Modayı takip edenler ve kol saatinde altın, titanyum gibi lüks modelleri tercih edenler, damada düğün hediyesi olarak kol saati arayanlar, sportif modellere ilgi duyanlar, daha düşük bütçeli bir kol saati arayan kadın ve erkek kullanıcılara yönelik birbirinden güzel saatleri GittiGidiyor'da bulabilirsiniz.

 • Ne Tarz Bir Saat Aradığınıza Karar Verin

 • Kol Saati Modellerini Tanıyın

 • Saatinizin Özellikleri

 • Saatinizin Garantisi

 • Saatinizi Koruyun

 • Saat, Kol Saati vb. Ürünleri GittiGidiyor'da Bulun

 • Saatinizi Güvenle Alın

Ne Tarz Bir Saat Aradığınıza Karar Verin

İster cep ister kol saati alın, öncelikle karar vermeniz gereken şey; pilli quartz saat mi yoksa mekanik saat mi alacağınızdır.

Quartz saatinizi seçin

Quartz saatler, dayanıklılık açısından en çok tercih edilen saatlerdir. Küçük bir parça quartz, zamanı yakalamak için saniyede 32.000 kez titreşir. Quartz saatleri kurmanız gerekmez, tek yapmanız gereken zamanı geldiğinde -1 ile 2 yıl arasında- pilini değiştirmektir. Quartz saatlerin de kendi içinde çeşitleri vardır: Analog, dijital ve anadiji.

 • Analog quartz saatler:

  Analog kol saatlerinin üzerinde numaralar, roman rakamları ya da rakam yerine geçen semboller vardır.
 • Dijital quartz saatler:

  Dijital saatlerin analog satlere oranla daha fazla özelliği vardır: Örneğin; GPS (Global Positioning System), yükseklik ölçer, hesap makinesi, telefon rehberi vb.
 • Anidiji quartz saatler:

  Anidiji saatler, analog saatler ile dijital saatlerin belli özelliklerinin bir arada olduğu saatlerdir.

Quartz saatlerin dış görünümü genellikle sadedir. Bazı çocuk modellerinde çizgi film karakterleri, hayvan resimleri olabildiği gibi bu saatlerin spor modelleri de üretilmektedir.

Mekanik saatinizi kurmaya hazır olun

Mekanik saatler, geleneksel el yapımı saatler olduğu için daha değerli ve özel saatlerdir. Dolayısıyla fiyatları da kendi içinde değişkendir. Bu saatlerin, saatin düzgün bir şekilde çalışmasını sağlayan yayı saatte 28.000 kez titreşir. Bu da saatinizin ayda bazı dakikaları kaçıracağı anlamına geliyor. Mekanik saatler otomatik ve manuel olmak üzere ikiye ayrılırlar.

 • Otomatik manuel saatler:

  Otomatik manuel saatler, hareketi sağlayan ve saatin ana yayının kurulmasını sağlayan bir çevirmeli çark kullanır. Bu saatlerin çalışma mekanizmasının olduğu bölge genellikle şeffaftır ve saatin nasıl işlediğini buradan görebiliriz. Otomatik manuel bir saati günde 12 saatten fazla takarsanız, sizin hareketiniz saati çalışır kılacaktır. Eğer saatinizi çok sık takmıyorsanız bazı günler onu kurmak zorunda kalacaksınız.
 • Manuel mekanik saatler:

  Manuel mekanik saatler, kurmalı saat olarak da bilinen saatlerdir. Saatinizin çalışır durumda olması için onu günlük olarak kurmanız gerekmektedir.

Kol Saati Modellerini Tanıyın

Kol saati satın almadan önce ne tarz bir model istediğinize karar verin. Popüler kol saati modelleri:

Değerli metaller içeren kol saatleri: Değerli metallerden üretilen kol saatleri klasik bir görünüm verir. Eğer belli bir tarz mücevher ya da materyal tercih ediyorsanız size uygun modelleri GittiGidiyor'da bulabilirsiniz. Değerli kol saatleri arasında; altın kaplama kol saati, saf gümüş kaplama kol saati, platin kol saati ve pırlantalı kol saatlerini örnek gösterebiliriz.

Alüminyum kol saatleri: Dayanıklı alüminyum kol saatleri, özellikle paslanmaya karşı dayanıklıdır.

Paslanmaz çelik kol saatleri: Saat üreticileri paslanmaz çeliği dayanıklı bir metal olduğu için özellikle tercih etmektedir.

Karbon fiber kol saatleri: Sert karbon fiber kol saatlerinin rengi genellikle koyudur(koyu gri veya siyah) Bu saatlerde kullanılan materyal saat minesinde ve kaplamalarında kullanılır.

Titanyum saatler: Titanyum saatlerde daha fazla dayanıklılık gösteren titanyum malzeme kullanılır. Özellikle spor saatlerde kullanılan bu güçlü, beyaz metal, paslanma ve dayanıklılık oranlarında çelikten %30 daha iyidir.

Plastik / Kauçuk kol saatleri: Hafif, renkli ve sağlam kayışlı plastik / kauçuk kol saatlerini her yerde bulabilirsiniz.Eğer aradığınız kol saatini bulduysanız; ancak kayışından hoşlanmadıysanız kişisel zevkinize uygun yeni bir saat kayışıyla değiştirebilirsiniz.

Saatinizin Özellikleri

Herhangi bir saat satın almadan önce, bir saatten beklediğiniz ekstra özellikler nedir belirleyin:

 • Takvimli saatler:

  Takvimli saatler, yıl, ay, hafta, gün ve tarihi gösterir.
 • Kronograf saatler:

  Kronograf saatler zaman sürelerini ölçen ve kaydeden saatlerdir.
 • Takometreli saatler:

  Zaman ve uzaklığa göre; hız, zaman ve mesafe ölçebilirler.
 • Ay dönümünü gösteren saatler:

  Bu saatler ekranında ay dönümünü; ayın dolunay mı son dördün vb. zamanlarından hangisinde olduğunu gösterir.
 • Su geçirmez saatler:

  Her saatin arkasında yazan "water resistant/ water proof"(su geçirmez) ibaresinden o saatin su geçirip geçirmediğini anlayabiliriz. Saatin su geçirmezliği metre veya atmosfer(ATM) ölçüm birimleriyle ifade edilir. 30m'ye kadar su rezistansı olan bir saatin koruması bir noktada devre dışı kalabilir. 50m dayanıklılığı olan bir saati duş alırken rahatlıkla takabilirsiniz. 100 m rezistanslı bir saati ise denizde veya havuzda yüzerken takabilirsiniz. 200m rezistanslı saatler ise dalgıçlar için uygundur.
 • Telemetrik saatler:

  Telemetrik saatler uzaktan uzaklık ölçebilen saatlerdir. Saati giyen kişi ile ses çıkaran ya da sinyal veren bir obje arasındaki mesafeyi ölçebilen saatlerdir.
 • Dünya saatlerini gösteren saatler:

  Word time saati olarak da bilinen bu saatler dünyanın her yerinde saatin kaç olduğunu gösterebilen saatlerdir. Saatiniz, herhangi bir şehir ismini saatinize girdiğiniz zaman oradaki gerçek saati size söyleyecektir.

Saatinizin Garantisi

Kol saati satın alırken garantisi de genellikle buna dahil olmaktadır; GittiGidiyor'dan satın alacağınız 2.el kol saatlerinde de bazen satıcılar garantili 2.el ürün satabilmektedir. Aradığınız saati bulduğunuz zaman, garantisi olup olmadığını ve garantinin neleri kapsadığını mutlaka kontrol edin.

İyi garantiler, belli durumlarda saatinizde herhangi bir sorun olduğunda ücretsiz olarak tamir ve bakım imkanı sağlar; ancak her garantinin şartları aynı değildir. Garantiler farklı parçaları ve arıza durumlarını kapsar, bu üreticiden üreticiye değişmektedir.

GittiGidiyor'dan saat satın alırken, satıcının listeleme sayfasında saatle ilgili garanti şartlarını, ürünün garantisinin olup olmadığını mutlaka kontrol edin. Ürünün garantisinin olup olmadığını anlayamadıysanız, satıcıyla irtibata geçin.

Garanti türleri:

Garanti teminatı tam olarak garantiyi içermez; garanti koşulları dışında bir durum yaşanmadığı takdirde saatinize ücretsiz bakım yapılacağına dair bir taahhüt içerir. Unutmayın ki saatiniz bozulduğunda garanti kapsamı dışında olan durumlar da olabilir.

 • Orijinal üretici firmanın verdiği garanti

  En pahalı garanti genellikle üretici firmanın verdiği garantidir. Bu tarz garantilerin çoğu sadece Omega, Timex, Fossil vb. markaların resmi perakende satıcılarının sattığı birinci el yeni saatleri için geçerlidir. Diğer yollardan satılan saatlerde veya kullanılmış 2. el saatlerde üretici firmanın garantisi geçerli olmayacaktır.
 • Kullanılmış(2.el) saatlerde garanti

  Kullanılmış saatler genellikle garanti içermezler; ancak ticari firmaların müşterilerine yönelik bazı garanti teminatları vermesi de mümkündür. Ticari garanti teminatı farklı bir şeydir, üretici firmanın verdiği garantiye benzemez; bu yüzden ayrıntılarla ilgili satıcınızla görüşmelisiniz.
 • Garanti ile ilgili bilmeniz gerekenler

  Saatinizin garantisi ile ilgili bilmeniz gereken temel unsurlar:

  • Garanti kapsamı:

   Garanti teminatı sadece üretimden kaynaklanan sorunları kapsar. Örneğin; sebepsiz yere saatiniz aniden duruyorsa bu üretim hatası olabilir. Garantiler çizik, kırılma gibi kötü kullanımdan kaynaklanan fiziksel hasarları kapsamaz. Garantinin kapsamadığı durumlar: Kelepçe veya kayışta, dış yüzeyinde, camında veya kristalinde kötü kullanımdan kaynaklanan hasarlar (örn: su rezistansı olmadığı halde saati suda kullanmaktan kaynaklanan sorunlar vb.) garanti kapsamı dışında olur.
  • Garanti süresi:

   Her marka saatin garanti süresi farklı olabilir. Seiko, Citizen gibi pek çok üretici firma, 2 ile 5 yıl arasında değişen sınırlı garanti süreleri verir. Kenneth Hole gibi bazı firmalar ise saatlerine limitsiz garanti süresi verebilir. Bazı üretici firmalar saati satın alır almaz garanti için bilgilerinizi firmayla paylaşmanızı ister.
  • Bulunduğunuz bölge:

   Bazı garantiler bulunduğunuz ülke kapsamında olmayabilir. Eğer saatinizin garanti kapsamında tamir edilmesini istiyorsanız, en yakın yetkili servise başvurmanız ve bu servisin de yurt dışındaki üretici firmaya saatinizi yollaması gerekebilir. Böyle bir durumda kargo ücreti sizden istenebilir.

  Saatinizi Koruyun

  Saatinizi her ne kadar dikkatli kullanırsanız kullanın, aşağıdaki adımları izlemediğiniz takdirde saatinizin ömrü de çok uzun ömürlü olmayacaktır.

  • Isıya dikkat edin:

   Saatinizi ne çok sıcak ne de çok soğuk ortamlarda bırakmayınız.
  • Mıknatıslardan uzak durun:

   Mıknatıslar özellikle quartz saatlerin mekanizmasını bozarlar.
  • Saatinizi temiz tutun:

   Saatinizi yağ, kir ve terden uzak tutmak için arada sık sık temizlemelisiniz. Kristal, hassas dış yüzeyi yumuşak bir bezle silin. Deri kayışlar deri yağından beslenir, ama yine de kir olmaması için onları temizlemek isteyebilirsiniz. Metal kayışları su veya sabunla temizleyebilirsiniz.
  • Mekanik saatinizi profesyonel saat uzmanlarına temizletin:

   Mekanik saatler profesyonel ellerde temizlenmeli, bakımı yaptırılmalıdır. Saatinizin dişlilerinin bozulmasını istemiyorsanız her 3 ya da 5 yılda bir saatinizi usta bir saatçiye bakım yaptırmalısınız.

  Saat, Kol Saati vb. Ürünleri GittiGidiyor'da Bulun

  GittiGidiyor'da saat ile ilgili listelenen ürünleri görmek için; Mücevher & Saat kategorisini tıklamalısınız.

  Kategorilerde arayın: GittiGidiyor ana sayfasının sol köşesinde yer alan kategoriler bölümünden;
  Mücevher & Saat > Bijuteri, Mücevher & Değerli Taşlar, Saatler, Boncuklar, Erkek Mücevher & Takıları, İmitasyon Takılar vb. daha pek çok alt kategoriye ulaşabilir, aradığınız ürünü ve daha fazlasını buradan bulabilirsiniz.

  Anahtar kelimeleri kullanın: GittiGidiyor'un arama çubuğuna aradığınız ürünle ilgili bir kelime ya da başlık girerseniz, aradığınız ürünle ilgili sitedeki satışları görebilirsiniz. Örneğin; quartz kol saati arıyorsanız; arama çubuğuna "quartz kol saati" yazıp, arama yapınız. Daha fazla bilgiye ulaşmak ve anahtar kelimeleri öğrenmek için GittiGidiyor'un Arama İpuçları linkini tıklayabilir ya da nasıl arama yapılacağını ekran görüntüleriyle anlatan videomuzu izleyebilirsiniz.

  Saatinizi Güvenle Alın

  Bir ürün satın almadan önce, iyi düşünüp doğru karar verin. Satıcınızı mutlaka araştırın ve GittiGidiyor'un sizi Sıfır Risk ile güvence altına aldığını unutmayın.

  Ne satın aldığınızı bilin

  Ürün açıklamalarını ve detaylarını dikkatlice okuyun.

  • Kargo bedeli hakkında satıcıya mesaj göndererek bilgi talep edebilirsiniz.
  • Daha fazla bilgiye ulaşmak için, satıcının kullanıcı adına tıklayarak veya satıcı profilinin altında yer alan "Satıcıya soru sor" linkinden satıcıya mesaj yollayabilirsiniz.
  • GittiGidiyor'daki işlemlerinizi Bana Özel sayfasından mutlaka takip ediniz.

  Satıcınızı tanıyın

  Doğru ve güvenli bir alışveriş için satıcınızı kullanıcı profilinden araştırabilirsiniz.

  • Satıcının diğer kullanıcılardan aldığı puanlar ve yorumlar nasıl? Satıcı toplam kaç adet satış işlemi gerçekleştirmiştir? Olumlu puanlarının yüzdesi kaçtır?
  • Bu satıcıdan daha önce alışveriş yapmış olan kullanıcılar satıcı hakkında nasıl yorumlar yapmış? Yapılan yorumlarda satıcı tavsiye edilmekte midir?

  Alıcı müşteri koruması

  Satın alma işleminde istenmedik bir durum söz konusu olduğunda, GittiGidiyor ve Sıfır Risk devreye girer.

  • Sıfır Risk ile güvenle alın: Sıfır Risk sistemi, GittiGidiyor'un 2001 yılında keşfettiği ödeme-onay sistemidir. Sıfır Risk sistemi sayesinde, satın aldığınız ürünü 3 gün boyunca deneme ve risk almadan alışveriş yapma imkânına sahip olursunuz.
  • GittiGidiyor Destek Hattı: Size en hızlı şekilde geri dönebilmemiz için mesajınızı Destek Hattı'na yollayabilirsiniz. Sorularınız en kısa zamanda yanıtlanacaktır.

Başa dön

Satın alma rehberi hazırlayın.