Satın Alma RehberiSatın Alma Rehberi

Halı & Kilim Satın Alma Rehberi

Satın alma rehberi hazırlayın.


Anahtar kelimeler:   halı  |  kilim  |  yörük halı  |  yün halı  |  shaggy halı

Rengi, deseni ve stiliyle özenle seçilmiş bir halı evinizin havasını hemen değiştirecektir. Halı ve kilimler zemini örterek ses ve ısı yalıtımı sağladığı gibi serildiği mekanda da sıcak bir atmosfer yaratır. GittiGidiyor'un Halı & Kilim kategorisinde yolluk, kilim, paspas, seccade ve duvar halısı gibi pek çok ürün çeşidini bulabilirsiniz.

 • Evinize En Uygun Halıyı Seçin

 • Yöresel Halıları Keşfedin

 • Halıda Kullanılan Malzemelerin Kalitesi

 • Halılarınızı Uzun Süre Koruyun

 • GittiGidiyor'da Halı & Kilim Bulun

 • Halı & Kilimi Güvenle Alın

Evinize En Uygun Halıyı Seçin

Halı, evinizin odak noktasında yer aldığı için mobilyalarınızla, şekil ve deseni mekanın dekorasyonu ile uyumlu olmalıdır. Bundan dolayı evinize uygun halıyı bulmak düşündüğünüzden de zor olabilir. Alışveriş öncesinde odanın ölçülerini iyi hesaplamalı ve seçeceğiniz halının şekline de karar vermelisiniz (dikdörtgen, kare, yuvarlak, oval). Evinize Merinos, Padişah, Dinarsu vb. markaların hazır makine halılarını alabileceğiniz gibi kök boyadan yapılmış el dokuması halı veya kilim de satın alabilirsiniz.

Halınızın şeklini belirleyin

Dikdörtgen veya kare halılar şekil olarak en çok tercih edilen halılar arasındadır. Ancak oval ve yuvarlak halılar da köşegen mekanlarda ve masa altında güzel durmaktadır.

Zemin alanınızı ölçün

Halınızı koyacağınız mekanı seçtikten sonra mobilyalarınızı da bu düzene göre yerleştirebilirsiniz. Halınızı oturma koltuklarının bittiği yerden itibaren yerleştirebileceğiniz gibi, mobilyalarınızı halının üstüne de yerleştirebilirsiniz. Özellikle odanın ortasında duracak eşyalarınız varsa, koltuk ayaklarının hepsinin halının üstünde olmasına dikkat edin.

 • Büyük halı satın alırken:

  Bütün odayı kaplayan büyük bir halı satın almayı düşünüyorsanız, kapı eşiğini ve açıkta kalabilecek boşlukları da hesaba katmayı unutmayın.
 • Halınız odak noktası olsun:

  Halınızı mobilyalarınız arasındaki boşluğa, merkezde bir yere yerleştirecekseniz, ortada kalan boşluğu önceden hesaplayıp buna uygun büyüklükte bir halı almayı tercih edin.

Yöresel Halıları Keşfedin

Günümüzde halı dokumacılığı, köklü geleneklere bağlı olarak Türkiye'nin belli yörelerinde devam etmektedir. Özellikle halı dokuyan kadınların hünerli ellerinden çıkan düğümlü halılar, Türk milletinin kendine özgü bir el sanatı olarak gelişmiştir. Bu köklü gelenek sonucu ortaya çıkan saf yün, yün-pamuk veya saf ipek ipliklerinden üretilen yöresel halılar çok zengin ve değişik koleksiyonlar oluşturur. GittiGidiyor'da Kırşehir, Milas, Isparta, Hereke, Avanos halısı; Kayseri Bünyan halı ve Konya yörük halısı gibi yöresel motifler içeren el dokuması halıları da bulabilirsiniz.

 • Bünyan halıları:

  Kayseri'nin halı dokumacılığı ile ünlü ilçesi Bünyan'daki halı tezgahlarında dokunan bu eşsiz halıların ünü yurt dışına kadar yayılmıştır. Santimetrekaresinde ortalama 25 düğüm olduğu bilinen Bünyan halılarının en önemli özelliği birbirine uyumlu açık ton renkleri ve "ince çiçek buğdaylı, üzümlü, dövmeli, kirpikli" olarak adlandırılan geleneksel motifleridir.
 • Isparta halıları:

  Halıcılığın önemli merkezlerinden birisi de Isparta'dır. Metrekaresine biçilen değer ile satılan bu yün Isparta halıları arasında Çamdallı, Beşyıldızlı, Koş göbekli gibi modeller vardır. Isparta halıları diğer yöresel halılara oranla düğüm sayısının daha az olduğu halılardır.
 • Yağcıbedir halıları:

  Balıkesir'in köylerinde dokunan Yağcıbedir halılarının da ünü yurt dışına kadar yayılmıştır. Sık düğümlü ve kısa havlı olan Yağcıbedir halıları, lacivert, vişneçürüğü ve kirli beyaz renklerindedir. Göçebe Türkmenler tarafından dokunan Yağcıbedir halılarının tarihsel motiflerinde Orta Asya'da bir ejderhanın koyun sürüsünü yediğini anlatan efsanevi motifi, çadır, at, mihrap, terazi, halı kenarında kullanılan nazar boncuğu suyu, aşk dolambacı gibi motifler dikkat çeker.
 • Kula halıları:

  Manisa'nın Kula halılarında kırmızı renk hakimdir. Lacivert, mavi, yeşil ve renklerin de kullanıldığı bu halıların en karakteristik özelliği ince şerit halinde çerçeveler, kenar bordürleri ve küçük çiçek motifleridir. Kula, canlı renklerde dokunan kilimleriyle de ünlü bir ilçedir.
 • Milas halıları:

  Kendine özgü karakterdeki Milas halıları; Elikoynunda, Ada Milas, Patlıcanlı, Cıngıllı Cafer, Gemi suyu gibi isimlerle de tanınır. Milas çevresinde dokunan halılardaki figür ve motifler geçmişin izlerini taşır. Milas halı dokumacılığı, köylerin dokuma özelliğinin farklı olması nedeniyle Karacahisar ve Göreme halıları olarak iki gruba ayrılır. Bu halılar doğal kök boyadan yapılır, zeminlerde beyaz ve kırmızı kullanılır. Milas aynı zamanda koyun yününden yapılma seccadeleriyle de ünlüdür.
 • Ladik halıları:

  Ladik halısının metrekaresinde 200 bin düğüm bulunur. Ladik halısını diğerlerinden farklı kılan, dokumada saf yün iplik kullanılması ve halının dokumadan aşamasından geçirdiği bazı işlemlerdir. Bu halıların yırtılıp deforme olmaması için dövmek, çırpmak yerine el süpürgesi ile süpürülüp sirkeli suyla silinmesi ve ara sıra güneşlendirilmesi tavsiye edilmektedir.
 • İran halıları:

  İran halısı, açık renklerden oluşan ayrıntılı desenler içerir. Bu desenler geometrik, çiçekli ve resimli desen olmak üzere üç kategoriye ayrılır.
 • Nepal halı:

  Geleneksel Nepal halıların üzerinde kare şeklinde bir kaplan motifi göze çarpar. Ancak modern yün Nepal halılarda canlı geometrik desenler kullanılmaktadır.
 • Shaggy halı:

  1970'lerin shaggy halıları günümüzde yeniden moda oldu. Daha kaliteli malzemeden yapılan bu makine halıların püskülleri dayanıklı ve kalın olduğu için ısı yalıtımı da sağlar.
 • Kilim:

  Türk el dokuma sanatlarından olan kilim, ince bir halı tipidir. Diğer halılardan çok daha kısa sürede ve daha ucuza üretilir. Kilim üretiminde solmayan kökboyası kullanılmış olması kalitesinin göstergesidir. Türkiye'de pek çok yörede kilim dokunmaktadır. Buna örnek olarak Uşak, Eşme'de dokunan Hürriyet, Altınbaş, Toplu, Albaş, Gıcıklı gibi çeşitleri bulunan geometrik desenli kilimleri verebiliriz.

Halıda Kullanılan Malzemelerin Kalitesi

Halı üretiminde kullanılan ipliğin ve iplik boyasının kalitesi gibi kriterler halının dayanıklılığını ve kalitesini gösterir. Halı üretiminde kullanılan malzemeler arasında yün, deri, pamuk, ipek ve naylon gelir.

 • Yün halılar:

  Yün, en çok kullanılan dayanıklı malzemelerden biridir. Sentetik malzemelere oranla daha uzun ömürlüdür ve doğal yalıtım sağlar. Ancak yün halılar alerjisi olanlar için uygun değildir.
 • Pamuklu halılar:

  Halı üreticileri pamuğu genellikle yün iplikle birlikte kullanır. Bu halılar yumuşak olduğu için üzerine basmak çok keyiflidir. Ayrıca %100 yün halılardan daha uygun fiyatlarla satılır. Ancak pamuk-yün halılar, saf yün halıya oranla daha çabuk yıpranabilir.
 • İpek halılar:

  En kaliteli ipek iplikten yapılan bu halılar en pahalı ve kaliteli halılardır. Özellikle İran halıları ince ipek iplikten dokunur. İpliğin ince olması düğüm sayısını da arttıran bir etkendir. İpek halılar doğal bir parlaklığa sahiptir. İpek halıların temizliğine ayrıca özen gösterilmeli, mümkünse profesyonel yardım alınmalıdır.
 • Naylon halılar:

  Sentetik naylon halılar piyasada daha uygun fiyata satılan halılar arasındadır. Farklı desenlerde dokunan makine halılar oldukça dayanıklıdır ve diğerleri gibi ısı yalıtımını da sağlar. Ancak el yapımı yün, ipek halılar gibi doğal malzeme içermedikleri için değerli halılar değildir.

Halılarınızı Uzun Süre Koruyun

Halınızı ilk günkü gibi korumak ve kirlenmesini önlemek için aşağıdaki ürünlere göz atabilirsiniz:

 • Halı kaydırmaz:

  Halı kaydırmaz, zemininizi çiziklerden koruduğu gibi halınızın da zeminde kaymasını önler.
 • Su filtreleme sistemli elektrikli süpürgeler:

  Gözle görülür temizlik sağlayan su filtreli süpürgeler, toz torbası olmadan hijyen sağlar. Su filtreli, ıslak-kuru vakum özelliği olan bu ürün sayesinde %100 hijyen sağlandığı gibi toz alerjisi gibi sorunlar da önlenmiş oluyor. Yüksek emme gücü sayesinde zemin ve halılarda mükemmel temizlik sağlayan su filtreli elektrik süpürgesi markaları arasında Fakir, Orca, Fantom, Arnica vb. markaları bulabilirsiniz.
 • Torbasız / HEPA filtreli elektrikli süpürgeler:

  Torbasız elektrikli süpürgeler bütün kiri, tozu nispeten daha etkili vakumlayan HEPA filtreleri kullanır. HEPA filtreli torbasız elektrikli süpürgeler alerji sorunu yaşayanlar için ideal bir çözüm olabilir.

İran halısı, Bünyan halı, Yağcıbedir vb. el yapımı ve değerli veya antika bir halıya sahipseniz halı yıkama konusunda profesyonel yardım almalısınız.

GittiGidiyor'da Halı & Kilim Bulun

GittiGidiyor'da elektrikli süpürge ile ilgili listelenen ürünleri görmek için; Ev, Dekorasyon & Bahçe kategorisini tıklamalısınız.

Kategorilerde arayın: GittiGidiyor ana sayfasının sol köşesinde yer alan kategoriler bölümünden;
Ev, Dekorasyon & Bahçe > Halı & Kilim > Duvar Halıları, Halı, Kilim, Paspaslar, Seccade, Yolluk, Diğer Halı & Kilim vb. daha pek çok alt kategoriye ulaşabilir, aradığınız ürünü ve daha fazlasını buradan bulabilirsiniz.

Anahtar kelimeleri kullanın: GittiGidiyor'un arama çubuğuna aradığınız ürünle ilgili bir kelime ya da başlık girerseniz, aradığınız ürünle ilgili sitedeki satışları görebilirsiniz. Örneğin; Bünyan halı arıyorsanız; arama çubuğuna "Bünyan halı" yazıp, arama yapınız. Daha fazla bilgiye ulaşmak ve anahtar kelimeleri öğrenmek için GittiGidiyor'un Arama İpuçları linkini tıklayabilir ya da nasıl arama yapılacağını ekran görüntüleriyle anlatan videomuzu izleyebilirsiniz

Halı & Kilimi Güvenle Alın

Bir ürün satın almadan önce, iyi düşünüp doğru karar verin. Satıcınızı mutlaka araştırın ve GittiGidiyor'un sizi Sıfır Risk ile güvence altına aldığını unutmayın.

Ne satın aldığınızı bilin

Ürün açıklamalarını ve detaylarını dikkatlice okuyun.

 • Kargo bedeli hakkında satıcıya mesaj göndererek bilgi talep edebilirsiniz.
 • Daha fazla bilgiye ulaşmak için, satıcının kullanıcı adına tıklayarak veya satıcı profilinin altında yer alan "Satıcıya soru sor" linkinden satıcıya mesaj yollayabilirsiniz.
 • GittiGidiyor'daki işlemlerinizi Bana Özel sayfasından mutlaka takip ediniz.

Satıcınızı tanıyın

Doğru ve güvenli bir alışveriş için satıcınızı kullanıcı profilinden araştırabilirsiniz.

 • Satıcının diğer kullanıcılardan aldığı puanlar ve yorumlar nasıl? Satıcı toplam kaç adet satış işlemi gerçekleştirmiştir? Olumlu puanlarının yüzdesi kaçtır?
 • Bu satıcıdan daha önce alışveriş yapmış olan kullanıcılar satıcı hakkında nasıl yorumlar yapmış? Yapılan yorumlarda satıcı tavsiye edilmekte midir?

Alıcı müşteri koruması

Satın alma işleminde istenmedik bir durum söz konusu olduğunda, GittiGidiyor ve Sıfır Risk devreye girer.

 • Sıfır Risk ile güvenle alın:

  Sıfır Risk sistemi, GittiGidiyor'un 2001 yılında keşfettiği ödeme-onay sistemidir. Sıfır Risk sistemi sayesinde, satın aldığınız ürünü 3 gün boyunca deneme ve risk almadan alışveriş yapma imkânına sahip olursunuz.
 • GittiGidiyor Destek Hattı:

  Size en hızlı şekilde geri dönebilmemiz için mesajınızı Destek Hattı'na yollayabilirsiniz. Sorularınız en kısa zamanda yanıtlanacaktır.

Başa dön

Satın alma rehberi hazırlayın.