Satın Alma RehberiSatın Alma Rehberi

Güneş Gözlüğü Satın Alma Rehberi

Satın alma rehberi hazırlayın.


Anahtar kelimeler:   güneş gözlüğü  |  polarize  |  spor gözlüğü  |  aviator  |  polikarbonat cam

Güneşli günlerin, özellikle yaz aylarının vazgeçilmez aksesuarı gözlükler, farklı ve çekici görünmenizi sağladığı gibi gözlerinizi güneşin zararlı ışınlarından da korur. En moda gözlük tasarımlarından sporcular için üretilmiş özel yapım gözlüklere kadar farklı model seçeneklerini GittiGidiyor'un Giyim & Aksesuar veya Spor kategorileri altında bulabilirsiniz.

 • Stilinize En Uygun Gözlüğü Seçin

 • Yüz Şeklinize Göre Gözlük Alın

 • Gözlüğünüzün Yapısı

 • Güneş Gözlüğünüzün Özelliklerini Belirleyin

 • Güneş Gözlüklerini GittiGidiyor'da Bulun

 • Güneş Gözlüklerini Güvenle Alın

Stilinize En Uygun Gözlüğü Seçin

Gözlük, stilinizi yansıtan bir aksesuar olduğu için kişiliğiniz hakkında da pek çok ipucu verir. Son moda tasarım gözlüklerin yanı sıra sporcu gözlüğü, gece gözlüğü gibi ihtiyacınıza ve stilize uygun gözlük seçeneklerini GittiGidiyor'da bulabilirsiniz.

 • Aviator güneş gözlüğü:

  Pilot gözlüğü olarak da bilinen aviator güneş gözlüklerinin tasarımında genellikle iri, kalın camlar ve ince tel gözlük çerçevesi kullanılmaktadır. Son yıllarda yeniden moda olan aviator güneş gözlük markaları arasında; Rayban, Daniel Klein, Randolph, Hot Silver, Fossil COLE sayılabilir.
 • Çift odaklı güneş gözlükleri:

  Çift odaklı güneş gözlüklerinin özel yapım camlarında farklı odak uzaklıkları vardır. Yakın gözlüğü işlevini gören gözlük camının altında yer alan mercek, gözün yakına odaklanmasını sağlar.
 • Ünlülerin kullandığı gözlükler:

  Paris Hilton, Keanu Reeves veya en sevdiğiniz filmin ünlü oyuncusu gibi mi görünmek istiyorsunuz? Ünlülerin kullandığı son moda gözlük modellerini GittiGidiyor'da bulmanız mümkün.
 • Özel tasarım gözlükler:

  Ünlü modacılar, modellerini hazırlarken gözlük gibi aksesuarları da birlikte düşünerek tasarlıyor. Özel tasarımın izlerini bulabileceğiniz bu tarz gözlüklerde popüler markalar arasında Armani güneş gözlüklerini sayabiliriz.
 • Sürüş /Gece gözlükleri:

  Gece gözlüklerinin yüksek çözünürlüklü lensleri keskin ve sağlam bir görüş sağlar. Persol, Serengeti ve Maui Jim marka polarize gözlükler sürüş modellerinde tercih edilen markalar arasındadır.
 • Parti gözlükleri:

  Özel bir kostüm partisi için aradığınız gözlükleri GittiGidiyor'da bulabilirsiniz. Bu gözlükler kısa süreli kullanıma uygun tasarlandığı için görüş açısı ve gözü koruma oranı düşük olabilir ancak partiye renk katacaktır.
 • Büyük gözlükler:

  Büyük, retro gözlükler yüzünüzü ve gözlerinizi güneşin etkilerinden koruduğu gibi farklı tarzıyla da dikkat çeker.
 • Spor gözlükler:

  Spor gözlükler, birbirinden değişik model seçeneği sunar. Yüzücülerin kullandığı yüzücü gözlüğü, kayakçıların ve snowboardçuların kullandığı kayak gözlüğü, snowboard gözlüğü gibi sporculara özel optik camlı gözlükleri bulabilirsiniz. Spor güneş gözlüğü markaları arasında Oakley, Arnette ve Native güneş gözlüklerini sayabiliriz.

Yüz Şeklinize Göre Gözlük Alın

Yüzünüze yakışabilecek bir güneş gözlüğü ararken yüz şeklinizi dikkate almalısınız. Gözlük satın alırken, gözlük çerçevesinin yüzünüzün şekliyle zıt olmasına dikkat edin. Genel kurallardan biri de küçük surat yapısına sahip kişilerde küçük, geniş yüz şekline sahip kişilerde büyük güneş gözlüklerinin daha güzel durduğudur. Farklı ve gizemli bir tarz yaratmak istiyorsanız biraz daha geniş çerçeveli bir gözlük düşünebilirsiniz.

 • Oval yüz şekline sahipseniz:

  Eğer dengeli bir oval yüz şekline sahipseniz, stilinize uygun her türlü gözlük yüzünüze yakışabilir. Özellikle kare çerçeve gözlükler ve yumuşak kenarlı gözlükler de size çok yakışabilir. Son moda tasarım gözlükleri de tercih edebilirsiniz.
 • Yuvarlak yüz şekline sahipseniz:

  Gözlük stili olarak yüzünüzü kaplayan geniş güneş gözlüğü modellerini deneyebilirsiniz. Yüz şeklinize dikdörtgen veya yumuşak köşeli çerçeveler de yakışabilir. Kaşı daha yukarıda gösteren gözlük modelleri yüzünüzün daha uzun gözükmesine, geniş çerçeveler ise yüzünüzün daha ince gözükmesine yardımcı olur.
 • Dikdörtgen yüz şekline sahipseniz:

  Daha yumuşak hatlı, oval veya yuvarlak çerçeveli güneş gözlükleri yüzünüze yakışabilir.
 • Üçgen yüz şekline sahipseniz:

  Keskin ve sivri bir çeneniz varsa dikkati gözlere çekmelisiniz. Aviator güneş gözlüğü veya çerçevesinin üst kısmı düz olan gözlük modellerini tercih edebilirsiniz. Ayrıca çerçevesiz gözlükler de keskin hatları yumuşatmaya yardımcı olabilir.
 • Maksimum etki için, gözlük seçerken ten renginizle uyumlu bir renk seçin. Yüz hatlarınıza yakışan ve giymekten hoşlandığınız kıyafetlere de uygun bir model seçmeye özen gösterin.

Gözlüğünüzün Yapısı

Güneş gözlükleri farklı amaçlara hizmet etmek için değişik malzemelerden yapılmaktadır. Örneğin, güneş gözlüğünde tasarımı vurgulayan modellerde dış görünüm ön plana çıkarken, sporcu gözlüklerinde dayanıklılık ve hafiflik ön plandadır. Güneş gözlüklerini karşılaştırırken dikkat etmeniz gereken noktalar arasında; gözlük camının kalitesi, gözlük camının rengi ve gözlüğün iskeletini oluşturan çerçevesi ilk akla gelenler arasında yer alır.

Gözlük camının yapım malzemesi

Güneş gözlüklerinin camı genellikle cam, plastik veya polikarbonat adlı maddelerden üretilir.

 • Cam güneş gözlükleri:

  Gözlükte kullanılan cam, mükemmel görüntü kalitesi sunar ancak diğerlerine göre gözlüğünüzün daha ağır olmasına neden olur.
 • Plastik camlı güneş gözlükleri:

  Plastik cam, güneş gözlüklerinde sıkça kullanılan bir maddedir ancak yüzeyinde çizikler oluşabilir.
 • Polikarbonat camlı güneş gözlükleri:

  Bu maddeden yapılmış gözlük camları bozulmaya karşı oldukça dayanıklıdır.

Gözlük camınızın rengi

Gözlük camları farklı renklerde olabilir ancak en çok siyah renkli cam kullanılmaktadır. Gözlükte kullanılan renk seçenekleri gözü koruma ve görüş açısını genişletme amaçlı da kullanılmaktadır.

 • Gri cam:

  Gri renkli gözlük camları ışığı renkleri bozmadan kırar.
 • Kahverengi ve yeşil cam:

  Kahverengi ve yeşil camlar renkleri bozmadan kontrastı (renkler arasındaki zıtlığı) artırır.
 • Kırmızı cam:

  Kırmızı cam, kontrastı daha fazla arttırır ancak renkleri değiştirir.
 • Turuncu ve sarı cam:

  Yüksek kontrast imkanı sunan bu renkteki gözlükler görüşe derinlik de kazandırır.
 • Renksiz cam:

  Renksiz camlar ışığı kesmez ancak UV koruması sağlar.

Güneş gözlüğünüzün çerçevesi

Güneş gözlüğü çerçeveleri genellikle metal, naylon veya plastikten yapılır.

 • Metal çerçeve gözlükler:

  Metal çerçeveler dayanıklıdır ancak serttir.
 • Naylon çerçeve gözlükler:

  Naylon çerçeve dayanıklı, hafif ve esnek bir malzeme olduğu için genellikle spor gözlüklerinde kullanılır.
 • Plastik çerçeve gözlükler:

  Plastik çerçeve en ucuz malzemelerden biridir. Hafif, dayanıklı ve esnektir, yüzünüzden kaymaz.

Güneş Gözlüğünüzün Özelliklerini Belirleyin

Güneş gözlüklerinin belirli özellikleri sayesinde daha net bir görüş sağlayacak ve gözlerinizi güneşin zararlı etkilerinden korumuş olacaksınız.

 • Ultraviyole (UV) korumalı cam:

  Güneş gözlüklerinin çoğunda gözleri güneş ışınlarının zararlı etkilerinden koruyan UV korumalı cam kullanılmaktadır. Güneş gözlüğünüzün camında en az %60 UVA ile %70 UVB koruması olmalıdır. Maksimum koruma için en az %98 UV koruması olan gözlükler tercih edilmelidir. Bazı güneş gözlüğü markaları %100 UV koruması sağlar. Gözlük alırken camlarının UV korumasının olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Tanınmış markaların pahalı ancak kaliteli gözlük camları %100 UV koruması sağlar.
 • Polarize cam:

  Polarize camların en önemli özelliği ışığı kesip filtrelemesidir. Özellikle kayak yaparken kullanılan kar gözlüklerinde polarize cam kullanılır.
 • Aynalı cam:

  Aynalı cam, yerden yansıyan ışığı filtreler. Stilinize uygun farklı renklerde aynalı cam gözlükleri bulabilirsiniz.
 • Çizilmez cam:

  Çizilmez plastik cam gözlükler ve polikarbonat gözlük camları diğer gözlük camlarına göre daha dayanıklıdır. Çizilmez cam gözlükler ise ekstra koruma sağlayan gözlükler arasındadır.
 • Yüksek çözünürlüklü (high-contrast) cam:

  Turuncu ve sarı renkli gözlük camları renkleri filtreler, bu sayede görüş açısına derinlik kazandırır. Bu gözlükler, renkleri olduğundan farklı göstermesine rağmen özellikle araba kullanırken tercih edilir.
 • Numaralı güneş gözlükleri:

  Numaralı güneş gözlükleri göz problemi olanların kullanması gereken kişiye özel yapılan güneş gözlüklerindedir.

Güneş Gözlüklerini GittiGidiyor'da Bulun

Eğer ne satın alacağınızı biliyorsanız, aradığınız ürünü arama çubuğuna yazınız. Aşağıdaki rehber aradığınız ürünü bulmanız konusunda size yardımcı olacaktır.

Basit arama stratejilerini kullanın

Örneğin spor güneş gözlüğü arıyorsanız, aşağıdaki şemayı takip edebilirsiniz:

1. Aramak istediğiniz ürünün ya da markanın adını arama kutucuğuna yazınız. (örneğin "spor güneş gözlüğü" vb.)
2. Aramanız doğrultusunda listelemeler açılacaktır.
3. Daha ayrıntılı listeleme için arama çubuğuna tercih ettiğiniz markanın adını veya tercih ettiğiniz rengi de yazıp ikinci bir arama yapabilirsiniz.

Satın almak istediğiniz ürünü kendi kategorisinde arayın

Satın almak istediğiniz ürünü kendi kategorisinde ararsanız daha verimli sonuçlar elde edersiniz. Örneğin; güneş gözlüğü arıyorsanız Giyim & Aksesuar kategorisinden Kadın Aksesuar veya Erkek Aksesuar alt kategorisine ulaşmalı buradan arama yapmalısınız.

Ürünleri izlemeye alın

Aradığınız ürünü buldunuz; ancak teklif vermeden önce biraz beklemek mi istiyorsunuz? Ürünün hangi fiyata ulaştığını daha yakından takip etmek için ürünü izlemeye alabilir; verilen teklifleri ve son durumu Bana Özel sayfanızdan takip edebilirsiniz.

Anahtar kelimeleri kullanın: GittiGidiyor'un arama çubuğuna aradığınız ürünle ilgili bir kelime ya da başlık girerseniz, sitede satılan ilgili ürünleri görebilirsiniz. Örneğin; güneş gözlüğü arıyorsanız; arama çubuğuna "güneş gözlüğü" yazıp, arama yapınız. Daha fazla bilgiye ulaşmak ve aramanızı daraltmak için GittiGidiyor'un Arama İpuçları linkini tıklayabilir ya da nasıl arama yapılacağını ekran görüntüleriyle anlatan videomuzu izleyebilirsiniz.

Güneş Gözlüklerini Güvenle Alın

Bir ürün satın almadan önce, iyi düşünüp doğru karar verin. Satıcınızı mutlaka araştırın ve GittiGidiyor'un sizi Sıfır Risk ile güvence altına aldığını unutmayın.

Ne satın aldığınızı bilin

Ürün açıklamalarını ve detaylarını dikkatlice okuyun.

 • Kargo bedeli hakkında satıcıya mesaj göndererek bilgi talep edebilirsiniz.
 • Daha fazla bilgiye ulaşmak için, satıcının kullanıcı adına tıklayarak veya satıcı profilinin altında yer alan "Satıcıya soru sor" linkinden satıcıya mesaj yollayabilirsiniz.
 • GittiGidiyor'daki işlemlerinizi Bana Özel sayfasından mutlaka takip ediniz.

Satıcınızı tanıyın

Doğru ve güvenli bir alışveriş için satıcınızı kullanıcı profilinden araştırabilirsiniz.

 • Satıcının diğer kullanıcılardan aldığı puanlar ve yorumlar nasıl? Satıcı toplam kaç adet satış işlemi gerçekleştirmiştir? Olumlu puanlarının yüzdesi kaçtır?
 • Bu satıcıdan daha önce alışveriş yapmış olan kullanıcılar satıcı hakkında nasıl yorumlar yapmış? Yapılan yorumlarda satıcı tavsiye edilmekte midir?

Alıcı müşteri koruması

Satın alma işleminde istenmedik bir durum söz konusu olduğunda, GittiGidiyor ve Sıfır Risk devreye girer.

 • Sıfır Risk ile güvenle alın:

  Sıfır Risk sistemi, GittiGidiyor'un 2001 yılında keşfettiği ödeme-onay sistemidir. Sıfır Risk sistemi sayesinde, satın aldığınız ürünü 3 gün boyunca deneme ve risk almadan alışveriş yapma imkânına sahip olursunuz.
 • GittiGidiyor Destek Hattı:

  Size en hızlı şekilde geri dönebilmemiz için mesajınızı Destek Hattı'na yollayabilirsiniz. Sorularınız en kısa zamanda yanıtlanacaktır.

Başa dön

Satın alma rehberi hazırlayın.