Satın Alma RehberiSatın Alma Rehberi

Güneş Gözlüğü Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Satın alma rehberi hazırlayınAnahtar kelimeler:   güneş gözlüğü  |  güneş  |  gözlük  |  sağlık

"Güneş gözlüğü aksesuar değil. Göz sağlığı için mutlaka güneş gözlüğü kullanın. Güneş gözlüklerini sadece gözü ışıktan

korumak değil, zararlı ışınları önlemek için de tercih edin. güneş gözlüğünün bir aksesuar değil, göz sağlığı için mutlaka kullanılması gerekir. Güneş gözlüğü alırken ultraviyole ya da morötesi ışınları kestiğine dair bir sertifikası olmasına dikkat edilmeli, kalitesiz güneş gözlüklerinin körlüğe kadar varabilen hasarlar bırakır.

IŞINLAR ZARAR VERİYOR

Güneş ışınlarına doğrudan maruz kalmanın yanma, batma, kuruluk, sulanma, ışıktan aşırı rahatsız olma, göz kapaklarını açmada zorluk çekme gibi şikayetlere sebep olur. Aşırı güneş ışığına maruz kalan ve güneş gözlüğü kullanmayanlarda gözün iç kısmında göz bebeğine doğru et yürümesi de oluşur.

"Güneş gözlüğüne bir aksesuar, önemsiz bir tüketim aracı olarak bakılmamalıdır. Göz sağlığı için mutlaka güneş gözlüğü kullanılmalıdır. Güneş gözlüklerini sadece gözü ışıktan korumak değil, zararlı ışınları önlemek için de tercih edilmelidir. Bu sebeple ışıktan rahatsız olmasak bile güneş gözlüğü takmanın göz sağlığı açısından gerekli ve önemli bir ihtiyaç olduğunu unutmamamız gerekir. 'Nasıl olsa güneş gözlüğü takıyorum. Güneşe doğrudan bakabilirim' düşüncesi de yanlış. Bu durumda gözlük yeterince koruyucu olamıyor."

GÖZLÜK SEÇERKEN

Güneş gözlüklerin ultraviyole ya da morötesi ışınları kestiğine dair bir sertifikası olmalı. n Satın aldığınız güneş gözlüğünü ışığa karşı tutun; gözlüğü aşağı yukarı oynatın. Böyle yaptığınızda camında dalgalanmalar meydana gelmesi gözlük camı kalitesiz olduğunu gösterir. n Çizik camlı gözlükleri almayın. n Güneş gözlüklerinin cam renginin duman ve kahverengi olmasına dikkat edin. Amber ve turuncu renkte güneş gözlüğü camları, trafik ışıklarının renklerini algılamakta zorluk çekilmesine neden olur. n Yine mavi renkli camların, güneş ışınlarının daha çok göze yansımasına neden olduğu için bu cam renkli gözlüklerde tercih edilmemelidir.

İŞPORTADAN ALMAYIN

Seyyar tezgahlarda satılan kalitesiz güneş gözlüklerinin alınmamalı.

HANGİ YÜZE HANGİ MODEL?


Bunun için gözlük alırken; yüzünüz kare ya da kareye yakınsa; kavisli çerçeveler sizin için en uygun olanlardır. Uzun bir yüze sahipseniz; çerçeveleriniz yüzünüzü kaplamalıdır. Böylece gözlük yüzünüzü ikiye ayırdığı için normalden daha uzun görünmesini engelleyecektir. Yüzünüz yuvarlak ise düz ya da açılı çerçeveleri tercih etmenizi tavsiye ederiz. Üçgen bir yüze sahipseniz; çerçevelerinizin çizgilerinin düşey olmasına dikkat etmelisiniz. Yüzünüz oval ise çerçeveleriniz mutlaka yüz büyüklüğüne orantılı olmalıdır.

Rehber tarihi: 10/04/2010  (02/05/2012  tarihinde güncellenmiştir.)

Rehber No: 629

Oylayan 5 kullanıcıdan 2 kullanıcı bu rehberi faydalı buldu.
Bu rehberi faydalı buldunuz mu? 
Evet   Hayır

Başa dön

Satın alma rehberi hazırlayın