Satın Alma RehberiSatın Alma Rehberi

Gümüş & Telkari Takı Almadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Satın alma rehberi hazırlayınAnahtar kelimeler:   gümüş takı  |  telkari  |  telkari set  |  telkari nedir  |  küpe yüzük set

Doğada saf yada alaşım halinde bulunan ve kolay işlenilebilirliği olan bu kıymetli madde çok eski zamanlardan günümüze kadar süs eşyası veya takı olarak işlenip yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

Telkari, 925 ayar gümüş kullanarak %100 el işlemesi olan ve geçmişi M.Ö. 3000'lere dayanan bir işlem türüdür. Günümüzde telkari işlemeciliğinin anavatanı olarak kabul edilen ilimiz Mardin bu konudaki populerliğini her geçen gün arttırmaktadır.

Günümüzde bir çok üründe olduğu gibi bu tür kıymetli madde ve taşlardan oluşan ürünlerde de çeşitli dolandırıcılıklar yapılmaktadır. Alıcıların gümüşle ilgili çok fazla bilgisinin olmamasının yanı sıra, satıcıların yabancı isimler, değişik betimlemeler ve gerçek gümüş olmamasına karşın her kesimden alıcının gücünün yetebileceği fiyatları kullanarak alıcıları etkilemesiyle piyasada satılan bir çok imatasyon ürün bulunmaktadır. Bu tür takılarla gerçek gümüş takıları ayırmanın pek çok yöntemi bulunmaktadır. Öncelikle bilinmelidir ki gerçek gümüş bakırla karıştırılarak 925 ayardan oluşmaktadır. Gümüşün ayrıca 800 ve 900 ayarı bulunmaktadır. Ancak sadece 925 ayar damgası olan gümüşler en kıymetli olanlardır. Bunun haricindeki ayar damgaları kaplama, döküm, makina işi takılarda kullanılan karışım maddelerden oluşmaktadır.

Almayı düşündüğünüz ürünün gerçek gümüş olup olmadığını şu yöntemlerle anlayabilirsiniz

  • Öncelikle belirtilmelidir ki gümüşün gerçek olup olmadığını hiç bir araç kullanmadan sadece ürüne bakarak ve dokunarak anlamak uzmanlık işidir. Ancak bu konu da uzmanlığı olan kişiler bu maddeyi diğerlerinden bu şekilde ayırt edebilir.
  • İlk önce almayı düşündüğünüz ürünün ayar damgasının ve üretim patent numarasının olup olmadığını kontrol ediniz. Patent numarası olan ürünlerde herhangi bir sorun olduğunda Kuyumcular Odasına bu numarayı bildirerek üreticinin kontrol edilmesini sağlayabilirsiniz.
  • Ayırt etme yöntemlerin en basiti mıknatıs kullanmaktır. Gerçek gümüş mıknatısla etkileşime girmez. Fakat bu etkileşimin olmadığı her ürüne de gümüş diyemeyiz.
  • Özellikle online alış-veriş yaparak aldığınız bir ürün ise ürün onayını vermeden önce bir gümüş atolyesinde yada tamircisinde takınızı kontrol ettirebilirsiniz. Gümüş satan dükkanlara özellikle sormamalısınız ki onların bu işi tamamen ticari amaçlı yaptığını ve bilgilerinin belki sizinkilerden bile az olduğunu göz önünde bulundurmalısınız.
  • Gerçek gümüş kararma yapar. Bir gümüş takı kararmıyorsa o gümüşün gerçekliğinden şüphe duymalısınız.

 

Telkari Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Telkari ürünler daha önce de belirtildiği gibi %100 el işlemesiyle elde edilen ürünlerdir. Bu yöntemle oluşturulan ürünlere rağbetin artması, piyasada telkari olarak satılan ama orijinal telkariden uzak olan ürünlerin yayılmasına sebep olmuştur. Bir birinin tıpa tıp aynısı olan takılar telkari olamaz. El işlemesiyle yapılan bu ürünlerin arasında motif olarak, model olarak fark olmasa da dikkatle incelendiğinde mutlaka küçük farklılıklar tespit edilmelidir. 
  • Günümüzde bir çok dökme ve makina işi ürün telkari olarak satılmaktadır. Bu yüzden alacanığız ürünü sadece inceleyerek ürünün dökme ürün olup olmadığını rahatlıkla anlayabilirsiniz. Bir insan eliyle yapılan ürünle bir makina aracılığıyla yapılan ürün arasındaki farkı kavramanın çok zor olmadığını düşünmekteyim. Örneğin bir telkari tesbihin her bir boncuğu 16 halkanın birleştirilmesiyle oluşur. Bu halkaların elle birleştirilmiş olanı incelenerek ayırt edilebilir. Öteki taraftan dökme bir ürün tek bir parçaymış gibi görünür. 
  • Telkari yapımında bir tek 925 ayar gümüş kullanılabilir. Bunun dışındaki ayar dereceleri gerçek telkari değildir.

Bu bilgileri çok gümüş-telkari alış verişi yapmış bir  Mardinli olarak edinmiş olduğum nacizane tecrübelerimle sizlerle paylaşıyorum. Sizler de bu konuda ki en güvenilir bilgiyi benim yaptığım gibi gümüş konusunda uzman olan üreticilerden ve sanatçılardan edinebilirsiniz.

Rehber tarihi: 22/05/2012  (25/05/2012  tarihinde güncellenmiştir.)

Rehber No: 1526

Bu rehber henüz oylanmamıştır. İlk oy veren siz olun.
Bu rehberi faydalı buldunuz mu? 
Evet   Hayır

Başa dön

Satın alma rehberi hazırlayın