Satın Alma RehberiSatın Alma Rehberi

Giyim ürünü satın alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Satın alma rehberi hazırlayınAnahtar kelimeler:   giyim  |  alışveriş  |  dikkat

Giyecek Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?


1. Öncelikle hangi giyeceklere ihtiyacınız olduğunu doğru tespit edebilmek için hali hazırda sahip olduğunuz giyeceklerinizin bir listesini çıkarınız.
2. Daha sonra bu listedeki eşyaları; uygunluk ve giyilebilme açısından gözden geçirerek, küçük düzeltmelerle günün şartlarına uydurabileceklerinizi ayırınız.
3. Bütün bunlardan sonra ne tip giyeceklerinizin eksik olduğunu düşünüp gerçek ihtiyaçlarınızı tespit ederek önem ve öncelik sırasına göre listeleyiniz.
4. İhtiyaç olarak tespit ettiğiniz giyeceklerin renk, model, kumaş cinsi vb. özelliklerini belirleyiniz. Stilini ve modelini belirlemede yaşantı biçiminizi ve en sık giydiğiniz giyecekleri düşünmek size yardımcı olabilir.
5. Daima sade ve çeşitli faaliyetler için kolayca kullanabileceğiniz kıyafetlerin seçilmesi, aşırı derecede modaya bağlı ürünlerin tercih edilmemesi daha doğru bir davranıştır. Moda kurbanı olmayınız, sadece moda diye aldığınız elbise bir sonraki sezonda elinizde kalabilir.
6. Satın alınacak giyeceklerin renk kombinasyonlarına dikkat edilerek her türlü renkle kolayca uyum sağlayabilecek renkleri tercih ediniz.
7. Kıyafetlerin farklı mevsimlerde ve uzun süre giyilebilen, kolayca yıkanabilen, dayanıklı, buruşmayan kumaştan üretilmiş olmasına dikkat ediniz. İç giyimde ise kolayca nem çeken, doğal liflerden üretilen ürünleri tercih ediniz.
8. Giyecekleri satın almadan önce çeşitli mağazaları dolaşmaya, fiyat, kalite, çeşit, model ve renk açısından karşılaştırma yapmaya ve en uygun yerden alışveriş yapmaya çaba gösteriniz.
9. Giyimde mevsim sonu indirim dönemlerini takip ediniz.
10. Ölçü ve beden yönünden kesin bilgilere sahip değilseniz, satın alacağınız giyeceği mutlaka deneyiniz. Evde üstünüze olmazsa, boşuna para vermiş olursunuz.
11. Giyeceklerde kumaşı, dikişleri, renk tonları ile birlikte yan ürünler olan düğme, fermuar, astar vb. kısımlarını dikkatle kontrol ediniz. Yırtık, sökük, tüylenme, renkte ton farkı olmamasına özen gösteriniz.
12. Satın alacağınız kıyafetlerde bilgi verici etiketleri inceleyerek kumaşın lif kompozisyonu ile uygulanacak bakım ve temizlik yöntemlerini satın almadan önce mutlaka öğreniniz. Giyeceklerin fiyatının onların bakım ve temizlenmeleri için harcanacak para ile giderek artacağını unutmayınız. Lif kompozisyonu ile bakım ve temizlenmeleri konusunda bilgi verici etiketler olan ürünleri tercih ediniz.
13. Giyimde birlikte alışverişe çıktığınız kişilerin veya satış elemanlarının kararınızı etkilemelerine izin vermeyiniz. Giymeyi düşünmediğiniz ürünü satın almayınız.
14. Giyim alışverişlerinizde mutlaka satış fişi veya fatura alınız ve saklayınız.

Rehber tarihi: 05/10/2011  (07/10/2011  tarihinde güncellenmiştir.)

Rehber No: 1291

Bu rehber henüz oylanmamıştır. İlk oy veren siz olun.
Bu rehberi faydalı buldunuz mu? 
Evet   Hayır

Başa dön

Satın alma rehberi hazırlayın

İlgili kategorilerİlgili kategoriler