Satın Alma RehberiSatın Alma Rehberi

Fotoğraf makinesi alırken nelere dikkat edilmeli?

Satın alma rehberi hazırlayınAnahtar kelimeler:   fotoğraf görüntü  |  makine sabitleme  |  en uygun pil video  |  dikkat lcd zoom  |  çözünürlük

Dijital kamera almaya karar verdiniz ve alışveriş sitelerini incelemeye başladınız. Sanki dilini bilmediğiniz yabancı bir ülkeye gelmiş gibi şaşkınlaştığınızı görür gibiyim. Fotoğraf makinesi alışverişi, olanca karmaşıklığıyla dağ gibi dikiliyor önünüzde. Paniğe gerek yok, bu işi çözeceğiz.

Point and Shoot: Önce amacımızı belirlememiz gerek. Başlangıçtan orta seviyeye kadar olan kullanıcıları, kompakt bir makine tatmin edecektir. Daha profesyonel kullanıcılara, daha fazla bütçe gerektiren DSLR makineleri önereceğiz. İşleri deviant'a yüklemeyi profesyonellikten saymıyoruz yalnız. Kompakt makineler işinizi görecektir. Bas çek makinelerin hala en çok satılan seriler olmasının bir sebebi var. Kullanması kolay, hafif, küçük ve günlük kullanıcıyı memnun edecek özelliklere fazlasıyla sahipler. Yine de en ucuzunu gözüne kestirip cebe atacak kadar basit değiller. Alırken dikkat etmen gereken başlıkları sayalım:

a) Çözünürlük: Çözünürlük hala en büyük endişe. Öte yandan makinelerden biraz anlamaya başladığınızda, endişe etmeniz gereken konular arasında en önemsizi olduğunu göreceksiniz. Artık 8 megapiksel'den küçük makine bulmak pek mümkün değil. 5 mp bir makineyle 320 dpi'da 13x18 fotoğraflar bastırmak mümkünken, 8 mp bir makine size haydi haydi yeter. Kocaman baskılar almak istiyorum diyorsanız, gidip 14.7 mp bir makine de alabilirsiniz elbette.

b) Zoom: Artık dijital zoom ile müşteri kandırmaya çalışan markalar kalmadı. En sıradan makinede bile x3 optik zoom bulunuyor. Markasız veya Çin malı makinelerden kaçınmak için bir sebep daha.

c) LCD: 3 inçten küçük bir LCD almamaya özen gösterin, vizör kullanıyor olsanız bile. Epey ucuz makineler dışında 2.5 inçten küçük LCD ekran kalmadı. Dokunmatik ekran, ışık şartlarına göre parlaklığın ayarlanması gibi foksiyonlar her zaman keyiflidir ama cebinizi zorlayacaksa rahatlıkla feragat edebilirsiniz.

d) Video performansı: Saniyede 30 kare, 1280x720 piksel video çeken bir makine, sizi uzun süre mutlu edecektir. Standart hala 640x480 piksel ancak uzun süre böyle kalmayacak. DivX formatında video çeken makineler bile mevcut. Video konusu tamamen keyfi ancak kamera ihtiyaçlarına göre bütçeye biraz ekleme yapmaya değer.

e) Pil ömrü ve hafıza kartı cinsi: Artık Ni-MH kalem pil kullanan makine kalmadı gibi. Hepsi lityum iyon pillerle geliyor. SD, en popüler hafıza kartı formatı Sony MemoryStick, Olympus ise xD formatlarında ısrar ediyor. Kameranızı bu markalarda seçerseniz, bir sonraki makinenizi de büyük ihtimalle (sırf kartlarınızı kullanmaya devam etmek için) aynı marka alacağınızı unutmayın ve buna göre seçim yapın. CompactFlash formatı, kompak makinelerde giderek terkedilirken DSLR'lerde hala en popüler format.

f) Görüntü sabitleme ve yüz tanıma: Kompakt bir makine alırken artık en fazla bunlara dikkat edilmeli. Yüz tanıyan bir makine, fokusa buna göre ayar çekecektir. Görüntü sabitleme ise, doğru ışık ayarları ve deneyimli bir el ile bir miktar halledilebilecek bir konu olmasına rağmen neden uğraşasınız ki? Öte taraftan, görüntünün derinliğinden veya avlayacağınız objenin hareketinden kaynaklanan bulanıklıkları doğru ayarlarla düzeltmeniz mümkün olmayabilir. Bu durumda görüntü sabitleme özelliği yardıma yetişir.

Bu sistemlerde, hareketleri tespit eden jiroskoplar bulunur. Biri yatay, diğeri de dikey hareketleri tespit eder. Bir işlemci bu bilgileri sürekli işler, bazı işlemciler saniyede bin kereye kadar! Bu işlemci, lense veya görüntü algıyacıya (aldığın makineye göre değişir) ince ayarlar veren minik motorları çalıştırır. Yine de etkileri sınırlıdır ve bir tripodun yarattığı muziceleri yaratmazlar. Üstelik makine tripoda bağlandığında kapatılmaları gerekir çünkü bu minik motorların da bir titreşimi vardır.

DSLR: Fotoğraf çekmeyi ciddiye almaya başlayıp işin dijital tarafında kalmayı düşünüyorsanız, hayatınıza DSLR diye yeni bir kavram girmesine hazırlanın. DSLR makineler, kocaman single lens reflex makinelere dijital görüntü algılayıcılar eklenmesi ile üretildi. Bas çek makinelerin koyu renklerinde ve yüksek kontrastlı kısımlarında görülen noise (CCD algılayıcıların cilvesi) sorununun yaşanmadığı, kadraj ve ışık konularında kontrolün elinizde olduğu, diyafram ve enstantane ayarlarının tamamen manuel yapıldığı, çok cici makineler DSLR'ler.

DSLR'ler, kompakt makinelerin sabit objektiflerinin aksine, SLR makineler gibi istediğin lensi seçmene izin verir. Prime, zoom, telefoto, geniş açı gibi özelliklere sahip lensleri ihtiyacınıza göre seçebilirsiniz. Ancak unutmayın, lensler hala çok pahalı ve hala aynı prensiple satılıyor; ne kadar ödersen o kadar iyi alırsın.

 

Rehber tarihi: 13/08/2010  (22/11/2010  tarihinde güncellenmiştir.)

Rehber No: 784

Oylayan 2 kullanıcının tamamı bu rehberi faydalı buldu.
Bu rehberi faydalı buldunuz mu? 
Evet   Hayır

Başa dön

Satın alma rehberi hazırlayın

İlgili kategorilerİlgili kategoriler