Satın Alma RehberiSatın Alma Rehberi

Dağcılık Malzemeleri Satın Alma Rehberi

Satın alma rehberi hazırlayın.


Az sayıda spor, dağcılıkta olduğu gibi insana fiziksel ve zihinsel bir meydan okuma fırsatı sunar. Kaliteli dağcılık malzemeleri bulmak da sporun kendisi gibi zor olabilir. GittiGidiyor'da emniyet kemerinden tırmanış kazmasına, buz vidasından sırt çantası ve dağcılık botuna ihtiyacınız olan her türlü ürünü bulabilirsiniz.

 • İhtiyaçlarınızı Belirleyin: Dağcılık Türleri

 • Temel Dağcılık Malzemelerini Alın

 • Dağcılık Botlarını ve Emniyet Kemerini Ölçün

 • Dağcılık Malzemelerini GittiGidiyor'da Bulun

 • Dağcılık Malzemelerini Güvenle Alın

İhtiyaçlarınızı Belirleyin: Dağcılık Türleri

Alışveriş başlamadan önce farklı tırmanış türlerini gözden geçirmekte fayda var. Dağcılıkta çevresel faktörler, hangi malzemeleri kullanmanız gerektiğini belirliyor. Tırmanış türleri ve bunlara göre gerekli ekipmanlar:

 • Indoor tırmanış

  Dağcılığa başlamayı düşünüyorsanız indoor tırmanış iyi bir başlangıç olacaktır. Kontrollü bir çevrede yapay tırmanış duvarı ile başlamanız tırmanma tekniğine odaklanmanızı sağlayacaktır. Daha deneyimli dağcılar içinse indoor tırmanışı olanakları, yeteneklerini geliştirmek için uygun bir alan sunuyor.

  Pek çok indoor tırmanış salonu emniyet kemeri, kilitli karabina gibi gerekli donanımı sağlar ve kask, dağcılık botu gibi malzemeleri de kiralar. Tabii eğer sık sık tırmanış yapıyorsanız kendi ekipmanlarınıza sahip olmak isteyebilirsiniz.

 • Kaya tırmanışı

  Giderek daha çok popüler olan bir tırmanış seçeneği olan kaya tırmanışı da yine yeni başlayanlar için uygundur. Çünkü bu türde, yerden çok yüksekte olmayan kaya ve iri taş parçalarına ip kullanmadan tırmanılır.

  Kısa kaya tırmanışı olarak da adlandırılan bouldering ise hem yeni başlayanlar hem de deneyimli tırmanışçılar için iyi bir antrenmandır. Yerden fazla yükselmeden yapılan bouldering çeşitli tırmanış problemlerinin yanı sıra teknik, kuvvet, dayanıklılık çalışmasıdır.

  Kaya tırmanışının popüler olmasının bir nedeni de az malzemeye ihtiyaç duyulması. Eğer kaya tırmanışa gideceksiniz dağcılık botları, toz torbası,kask ve tırmanış çantasını unutmayın.

 • Spor tırmanış

  Boulderin gibi spor tırmanış da dağcılığın en hızlı büyüyen türlerinden biri. Tırmanışçılar daha önceden belirlenmiş rotalarda, iplerini sabitlenmiş botlarla takarak ilerliyor. Kask, emniyet kemeri, tırmanış ipi, ip taşıma çantası, dağcılık botları temel spor tırmanış malzemeleridir.

 • Geleneksel tırmanış

  Dik ve sivri kayalık gibi zorlu parkurlarda önceden bolt koymadan kendi malzemelerinizi kullanarak ve ara emniyetlerinizi yerleştirerek ilerlenen tırmanış stili. Geleneksel tırmanışta daha fazla ileri düzeyde malzeme kullanılır. Dağcılık botları, tırmanış iplerinin yanı sıra koruma ve emniyet alma amaçlı ekipmanlara ihtiyaç duyulur.

 • Buzul tırmanışı

  Buzdan şelaleler ve buzullara tırmanılan bu stilde, tırmanış türleri arasında en fazla uzmanlaşmış malzeme kullanımı gerekir. Buz vidaları, tırmanış ipleri, çekiç, teknik tırmanış kazması, krampon, dağcılık botları buzul tırmanışında kullanılması gereken ekipmanlardan.

Temel Dağcılık Malzemelerini Alın

Diğer sporlarda olduğu gibi dağcılık ve tırmanışta da kullanılan ekipman çok önemlidir. GittiGidiyor'da tırmanış malzemeleri, outdoor giyim, tırmanış çantası, dağcılık botları gibi başlıklar altında ürün seçeneklerine ulaşabilirsiniz.

 • Tırmanış çantası:

  Tüm malzemelerinizi taşımak için tırmanış çantasına ihtiyacınız var. Toz torbası, kaya ve indoor tırmanışlarında çıplak ellerin kaymasını önleyecek tozu koymak için kullanılıyor. Ancak bu gibi malzemeler, kolay ulaşılması için emniyet kemerine tutturuluyor.
 • İniş ve emniyet alma araçları:

  Emniyet malzemeleri, tırmanma ipinin hareketini kontrol eder. Bu araçlar, tırmanırken ve aşağıya inerken sürtünme uygulayarak fren görevi görür.

  Emniyet aletleri arasında takoz (kayadaki çatlaklara yerleştirilir ve sapına karabina takılarak kullanılır), çekiç, sikke (kaya çatlaklarına çakılarak emniyet alınan metal çiviler), buz vidaları, parmaksız eldiven gibi çeşitli ürünler yer alır.

 • Karabina:

  Bağlayıcı görevi gören metal malzemelerdir ve çeşitli amaçlar için kullanılır. Farklı tasarım, boyut ve özelliklerde üretilen karabinalar, tırmanışçıya ağırlık olmaması için hafif, büyük kuvvete dayanmak için çekerleri yüksektir. Simetrik, D, oval, asimetrik D, armut olmak üzere farklı karabina türleri vardır. İstem dışı açılmasını engelleyen bir mekanizma olanlara ise kilitli karabina denilir. Tırmanışçı için hayati öneme sahip olan karabinaları kullanmadan önce dikkatlice inceleyin. Yüzeyinde aşınmış noktalar, çatlaklar olmamasına dikkat edin.
 • Kramponlar:

  Kar ve buz üzerinde dengenizi kaybetmeden ilerlemenizi sağlar. Her ayakkabıyla uyumlu hafif kramponlar basit buzul geçişlerinde, dağ botlarının ön ve arka kısmına sabitlenen otomatik kramponlar ise zor buzul geçişleri ve tırmanışlarında kullanılır. Buz kramponları, ağır kullanımlara dayanacak şekilde üretilir.
 • Kazma:

  Zorlu dağcılık rotalarında Klasik kazmalar, zorluk derecesi yüksek olan klasik dağcılık rotalarında, kış tırmanışlarında, ayrıca diğer buz malzemeleri ile teknik buz tırmanışlarında kullanılırlar. Teknik kazmalar ise, dikey ve negatif buz yüzeylerinde ya da kaya / buz karışık rotalarda genellikle çift olarak kullanılırlar. Kazmanın en önemli amacı, tırmanırken düşüşü engellemesi ve düşüş sırasında tırmanıcının düşüş hızını yavaşlatarak, kendini durdurabilmesine yardımcı olmasıdır. Klasik kazmalar orta diklikteki yamaçlarda ve karlı rotalarda kullanılır. Daha dik kulvarlarda klasik bir kazma ile bir adet teknik kazma beraber kullanılabilir.
 • Tırmanış giysileri:

  Dağcılık ve tırmanış kıyafetleri rahat, hareketi engellemeyen kesimlerde, çabuk kuruyan, sürtünmelere karşı dayanıklı, sağlam kumaşlarda üretilir. Çeşitli malzemelere kolay ulaşmak için bunları koyabileceğiniz bol cepli pantolon, şort ve montlar; eldivenler, farklı desen ve renklerde geniş ürün yelpazesine sahip buff'larla diğer tırmanış giysilerini GittiGidiyor'da Outdoor Giyim başlığı altında bulabilirsiniz.
 • Tırmanış ayakkabısı:

  Salewa, Asolo, Lafuma, Millet gibi markaların dağcılık botları, dayanıklı ve sert tabanıyla her tür tırmanışta ihtiyacınız olan desteği ve çekiş gücünü sunar. Sürtünme faktörünün önem taşıdığı düz ve kısa duvarlarda hafif ve esnek, daha az eğimli ve uzun tırmanışlarda sert ve ağır ayakkabılar tercih edilmelidir. Sürtünmeli lastik tabanlarıyla tutunmayı kolaylaştıran kaya tırmanış ayakkabıları da vardır.
 • Emniyet kemeri:

  Sizi tırmanış ipine bağlayan emniyet kemeri, belinizle bacaklarınızı sararak size destek ve güvenlik sağlar. Salewa, Singing Rock gibi firmaların farklı ölçülerde ve modellerde emniyet kemerleri bulunur. Emniyet kemerlerinin vücuda oturması oldukça önemlidir çünkü bu şekilde ipe ağırlığınızı verdiğinizde hem rahat olursunuz hem de ani yüklemelerde zarar görmezsiniz.
 • Kask:

  Kask kullanmak gerekliliğini küçümsemeyin. Sadece düştüğünüz zaman değil, kask tırmanışlarda üstünüze düşen taşlara, başınızı kayaya çarpma tehlikesine, sivri uçlu kazmalara, arkadaşınızın düşürdüğü bir malzemeye karşı da size koruma sağlar. Dağcılık kasklarının başınızı tam olarak örtmesi ve sabit kalması gerekir. Kış aylarında kaskın altında sizi sıcak tutacak bir başlık kullanabilirsiniz. Şafak sökmeden başladığınız veya günbatımından sonra devam ettiğiniz tırmanışlarda kafa lambanızı tutacak klipsli modelleri tercih etmelisiniz.
 • Tırmanış ipi:

  Farklı uzunluk, kuvvet ve çaplarda bulunan tırmanış ipleri, yük altında esneyebilen, yani dinamik yapıdaki iplerdir. Yardımcı ipler ise esnemez, statiktir. Tırmanış ipi sadece düşen kişiyi değil, aynı zamanda meydana çıkan kuvvetleri de insan vücudunun dayanabileceği sınırlar içinde tutmaya yarar. İpler kalınlıklarına göre ikiye ayrılır: Tek ve yarım ipler. Kontrolü daha kolay olan tek ipler daha çok spor tırmanışlarında kullanılır. Aynı çapta iki ipin birlikte kullanıldığı yarım ipler de kullanım tekniğine göre iki gruba ayrılır: Tırmanış sırasına aynı anda kullanılan ikiz ip tekniği ile duvar ve alpin tırmanışlarında tercih edilen, çift ip tekniğinde ise iplerden biri zarar gördüğünde diğeriyle devam etmek mümkündür.
 • Dağcılık Botlarını ve Emniyet Kemerini Ölçün

  Emniyet kemeri ve dağcılık botları, satın aldığınız tırmanış malzemeleri arasında en önemli iki üründür. Tırmanış deneyiminizin sadece rahat değil, aynı zamanda güvenli olması için bu ürünlerin doğru bir şekilde ölçülmesi gerekir.

  Emniyetiniz için kuşanın

  Tırmanışlarda kullandığınız emniyet kemeri, vücudunuzun şekliyle uyumlu olmalıdır. Bu yüzden emniyet kemerleri farklı beden ölçülerinde ve belirli vücut tiplerine uygun olarak üretilir.

  Ölçü konusunda en önemli faktör; bel kemerine ve bacak kavislerine uygunluktur. Bel kemeri, kalça kemiğinin hemen üstüne oturmalı, aşağıya kayıp kalçaya düşmeyecek kadar üstünüze tam olmalıdır. Aynı şekilde bacak kavisi de. Kadınlar ve çocuklar için tasarlanan emniyet kemerleri mevcuttur. Buzul tırmanışı yapacaksanız kışlık kıyafetlerle birlikte üstünüze oturacak bir ürün satın almaya dikkat edin. Çok amaçlı, alpin (yapay yöntemlerin kullanılmadığı, hafiflik ve hızla birlikte teknik gerektiren tırmanış türü) ve duvar tırmanışları gibi belirli tırmanış türleri için üretilen özel emniyet kemerleri de bulunur.

  Tırmanış ayakkabıları

  Dağcılık botları, kaya tırmanış ayakkabısı, trekking botları gibi outdoor modelleri ayaklarınızı korur, kayaların üzerinde sizi emniyete alır ve azami duyarlılık sağlar. Emniyet kemeri gibi tırmanış ayakkabılarının da ayağınıza uygun olması çok önemlidir. Rahat ayakkabılar, tırmanışlarda daha iyi ve daha fazla ayak hakimiyeti sağlar. Hangi alanda, nasıl bir zeminde kullanacağınızı da ayakkabı seçiminde göz önünde bulundurmanız gerekiyor.

  Astarsız deri ayakkabıların yaklaşık 1 santimlik esneme payı varken astarlı deri ve sentetikler satın alındığı zamanki ölçüsüne daha yakın kalır.

  Zor parkurlarda tercih edilen deri ayakkabılar daha sağlamdır ve su geçirmez ancak ıslandığı zaman daha yavaş kurur. Sentetikler ise hafif olmalarına rağmen su geçirir, bu yüzden daha basit turlarda kullanılır. Dağcılık botları ise deri ve sentetik karışımından yapılır.

  Yürürken ve yürüyüş sonrasında ayaklar şiştiği için bot denemeden önce 10 dakika yürüyüp öyle deneyin. Ayak, botun içinde kaymamalı ve parmaklarınız 1 santim gibi bir hareket alanına sahip olmalı. Dağcılık botlarınızı satın aldığınızda tırmanışlarda kullanmadan önce yürüyüşe çıkarak ayaklarınızın alışmasını sağlayın.

  Dağcılık Malzemelerini GittiGidiyor'da Bulun

  Hangi dağcılık malzemelerine ihtiyacınız olduğunu belirledikten sonra Spor kategorisi altındaki Outdoor başlığını tıklayarak aradığınız ürünleri GittiGidiyor'da araştırabilirsiniz.

  Kategorilerde arayın: GittiGidiyor ana sayfasının sol köşesinde yer alan kategoriler bölümünden;
  Spor > Outdoor > Ayakkabı & Botlar, Tırmanış Malzemeleri, Outdoor Çantalar, Outdoor Giyim, Outdoor Saatler, Uyku Tulumları & Matlar, Çadırlar ve Kamp Mutfağı gibi dağcılık ve tırmanışla ilgili alt kategorilere ulaşabilir, aradığınız ürünü ve daha fazlasını burada bulabilirsiniz.

  Anahtar kelimeleri kullanın: GittiGidiyor'un arama çubuğuna aradığınız ürünle ilgili bir kelime ya da başlık girerseniz, sitede satılan ilgili ürünleri görebilirsiniz. Örneğin; emniyet kemeri arıyorsanız; arama çubuğuna "emniyet kemeri" yazıp, arama yapınız. Daha fazla bilgiye ulaşmak ve aramanızı daraltmak için GittiGidiyor'un Arama İpuçları linkini tıklayabilir ya da nasıl arama yapılacağını ekran görüntüleriyle anlatan videomuzu izleyebilirsiniz.

  Dağcılık Malzemelerini Güvenle Alın

  Bir ürün satın almadan önce, iyi düşünüp doğru karar verin. Satıcınızı mutlaka araştırın ve GittiGidiyor'un sizi Sıfır Risk ile güvence altına aldığını unutmayın.

  Ne satın aldığınızı bilin

  Ürün açıklamalarını ve detaylarını dikkatlice okuyun.

  • Kargo bedeli hakkında satıcıya mesaj göndererek bilgi talep edebilirsiniz.
  • Daha fazla bilgiye ulaşmak için, satıcı kullanıcı adına tıklayarak veya satıcı profilinin altında yer alan "Satıcıya mesaj gönder" linkinden satıcıya mesaj yollayabilirsiniz.
  • GittiGidiyor'daki işlemlerinizi Bana Özel sayfasından mutlaka takip ediniz.

  Satıcınızı tanıyın

  Doğru ve güvenli bir alışveriş için satıcıyı, kullanıcı profilinden araştırabilirsiniz.

  • Satıcının diğer kullanıcılardan aldığı puanlar ve yorumlar nasıl? Satıcı toplam kaç adet satış işlemi gerçekleştirmiştir? Olumlu puanlarının yüzdesi kaçtır?
  • Bu satıcıdan daha önce alışveriş yapmış olan kullanıcılar satıcı hakkında nasıl yorumlar yapmış? Yapılan yorumlarda satıcı tavsiye edilmekte midir?

  Alıcı müşteri koruması

  Satın alma işleminde istenmedik bir durum söz konusu olduğunda GittiGidiyor ve Sıfır Risk devreye girer.

  • Sıfır Risk ile güvenle alın:

   Sıfır Risk sistemi, GittiGidiyor'un 2001 yılında keşfettiği ödeme-onay sistemidir. Sıfır Risk sistemi sayesinde, satın aldığınız ürünü 3 gün boyunca deneme ve risk almadan alışveriş yapma imkânına sahip olursunuz.
  • GittiGidiyor Destek Hattı:

   Size en hızlı şekilde geri dönebilmemiz için mesajınızı Destek Hattı'na yollayabilirsiniz. Sorularınız en kısa zamanda yanıtlanacaktır.

Başa dön

Satın alma rehberi hazırlayın.